Niemieckie władze poinformowały o tragedii nad Bałtykiem. W wyniku zakażenia groźną bakterią odnotowano zgon dwóch mężczyzn, z których jeden zmarł po kąpieli w morzu. Wydano ostrzeżenia dla osób z grupy ryzyka. Czym są bakterie Vibrio vulnificus?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dwie osoby zmarły po zakażeniu bakterią nad Bałtykiem
W ostatnich dniach Krajowy Urząd Zdrowia i Spraw Społecznych (LAGuS) Meklemburgii-Pomorza Przedniego poinformował, że nad Morzem Bałtyckim doszło do tragedii Zmarło dwóch mężczyzn przez zakażenie groźną bakterią bakterią Vibrio vulnificus, znaną także jako przecinkowiec.
Pierwsza ofiara, 81-letni mężczyzna, który spędzał urlop nad morzem, zmarła w wyniku infekcji po kąpieli w Bałtyku, gdzie zaraził się przez skażoną wodę. Mężczyzna zmagał się z wieloma schorzeniami i miał otwarte rany na skórze.
U drugiej ofiary, 59-letniego mieszkańca Meklemburgii-Pomorza Przedniego, bakterie wykryto we krwi, ale okoliczności jego śmierci nie są jeszcze w pełni wyjaśnione. Niemiecki portal "Polski Obserwator" podaje, że przyczyną zgonu była sepsa.
Niemieckie władze poinformowały, że są to pierwsze zgony związane z zakażeniem przecinkowcem w obecnym sezonie. Do tej pory zgłoszono pięć przypadków zakażenia tą bakterią.
Czym są bakterie Vibrio vulnificus?
Vibrio vulnificus tobakterie, które potocznie nazywane są również przecinkowcami. Nazwa ta pochodzi od ich charakterystycznego kształtu, które przypominają przecinek - są zakrzywione, w kształcie przecinka lub spirali.
Te mięsożerne bakterie występują głównie w ciepłych wodach morskich, zazwyczaj o temperaturze powyżej 20°C. Są znane m.in. na wybrzeżach Stanów Zjednoczonych i Zatoki Meksykańskiej.
Bakterie Vibrio vulnificus zwykle nie występują w Morzu Bałtyckim, jednak ich obecność może być związana ze wzrostem temperatury wody i zmianami klimatycznymi. Wcześniej odnotowano przypadki śmiertelne związane z tą bakterią na Florydzie.
Niemieckie władze ostrzegają
Kontakt z przecinkowcami może prowadzić do poważnych infekcji, które mogą mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia człowieka, w tym sepsę. W wyniku zakażenia mogą wystąpić również gorączka i dreszcze, a jeśli bakteria dostanie się do organizmu przez otwartą ranę, może dojść do powstania bolesnych pęcherzy oraz trwałego uszkodzenia skóry i tkanek, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.
Aby uniknąć ryzyka zakażenia, zaleca się powstrzymanie od kąpieli i spacerów wzdłuż wybrzeża, zwłaszcza osobom starszym, przewlekle chorym, cierpiącym na takie schorzenia jak cukrzyca czy nowotwory.
– Osoby z grup ryzyka, które mają zmiany skórne, powinny unikać kontaktu z wodą morską – ostrzega LAGuS, cytowany przez portal "Polski Obserwator".
Władze Niemiec przewidują, że do końca sezonu mogą pojawić się kolejne przypadki zakażenia tą groźną bakterią. Niemieckie służby już wcześniej informowały o zagrożeniu na kilku tamtejszych kąpieliskach.