nt_logo

Czerwone plamy na hostii we Wrocławiu. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia

Natalia Kamińska

10 września 2024, 21:38 · 2 minuty czytania
Hostia zabarwiła się na czerwono w jednym z kościołów we Wrocławiu. Dla katolików miało to niemal znamiona cudu eucharystycznego, ale za sprawę wzięli się naukowcy. Dokonano bardzo ciekawego odkrycia.


Czerwone plamy na hostii we Wrocławiu. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia

Natalia Kamińska
10 września 2024, 21:38 • 1 minuta czytania
Hostia zabarwiła się na czerwono w jednym z kościołów we Wrocławiu. Dla katolików miało to niemal znamiona cudu eucharystycznego, ale za sprawę wzięli się naukowcy. Dokonano bardzo ciekawego odkrycia.
"Cud" w kościele we Wrocławiu? Zaskakujące odkrycie naukowców. Fot. Karol Porwich/East News

W styczniu 2021 roku w katedralnej kaplicy Najświętszego Sakramentu na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu na hostii zrobiły się czerwone plamy. Pojawiły się wówczas głosy, iż to cud eucharystyczny. Co jednak na to naukowcy? Właśnie podano wyniki ich badań.


Czerwone plamy na hostii we Wrocławiu. Wiadomo, co to jest

Tym przypadkiem zajęli się naukowcy pracujący dla Interdyscyplinarnego Ośrodka Badań Muzealiów, Relikwii i Zdarzeń Eucharystycznych. Powołał go w 2019 roku ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. Jak pisze portal wroclaw.pl pomysł poparł metropolita wrocławski abp. Józef Kupny.

Teraz podczas konferencji "Znaki w nauce. Zdarzenia eucharystyczne w świetle rozumu i wiary" ujawniono wyniki tych badań.

Naukowcy badali hostie nie tylko z Polski, ale także m.in. z USA. Na tej z katedry św. Jana Chrzciciela znaleziono ślady różnych rodzajów grzybów, w tym takie, które są odpowiedzialne za czerwone zabarwienie.

Co więcej, zauważono również struktury "sercopodobne", ale nie z ludzkiego DNA. Poza tym odkryto na niej skupiska keratynocytów, komórek naskórka. – Równoczesny brak ludzkiego DNA wskazuje na zwierzęce pochodzenie keratynocytów, na przykład od gryzoni. Lecz to podejrzenie wymaga jeszcze weryfikacji – wyjaśnił to prof. Tadeusz Dobosz, cytowany przez wrocław.pl.

Czym jest cud eucharystyczny?

Za taki uważany jest zespół zjawisk związanych z sakramentem Eucharystii, który są uznawane przez katolików i prawosławnych za nadprzyrodzone. Kościół w swojej historii uznał za prawdziwe 132 cuda eucharystyczne.

Przypomnijmy też, że na początku tego roku kuria w Kielcach opublikowała specjalne oświadczenie dotyczące wydarzenia, jakie miało miejsce w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Topoli z 2022 roku. Dopiero wtedy udało się ustalić, co tam się wydarzyło i czy był to "cud".

"W związku z wydarzeniem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Topoli w dniu 27 listopada 2022 r. dotyczącym znalezienia na posadzce kościoła komunikantu, który po umieszczeniu w specjalnym naczyńku tzw. vasculum przybrał barwę ciemnoczerwoną, Biskup Kielecki Jan Piotrowski dnia 6 grudnia 2022 r. powołał komisję do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego" – napisano wówczas w tym komunikacie.

Jak podano, komisja "przesłuchała osoby, które miały wiedzę o wydarzeniu i podjęła decyzję o przewiezieniu vasculum z komunikantem z parafii Topola do tabernakulum w kaplicy znajdującej się w domu biskupim, czego dokonano w dniu 21 grudnia 2022 roku".

Później materiał został przekazany do wspomnianego już Ośrodka Badań Muzealiów, Relikwii i Zdarzeń Eucharystycznych przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Pracujący tam zespół specjalistów stwierdził, że "na podstawie uzyskanych danych można wyjaśnić naturalny, tłumaczony mechanizmami przyrodniczymi, charakter pochodzenia dostarczonej do badania czerwonej zmiany barwnej".

"Wobec tego należy stwierdzić, że wydarzenie w parafii Topola nie miało charakteru nadprzyrodzonego" – podsumowano.

Czytaj także: https://natemat.pl/569228,zwloki-w-mieszkaniu-ksiedza-mamy-informacje-od-sledczych-po-sekcji