Maggie Smith na zawsze pozostanie w pamięci widzów jako profesor Minerwa McGonagall, ale jej kariera to nie tylko "Harry Potter". Zagrała w ponad 60 filmach, zdobyła dwa Oscary i szereg innych nagród, zachwycała też w telewizji i teatrze. Była jedną z najwybitniejszych aktorek w historii nie tylko w brytyjskiego, ale również światowego kina. Oto 10 najważniejszych ról zmarłej w wieku 89 lat aktorki.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Jako osoba niezwykle skryta, była z przyjaciółmi i rodziną do końca. Pozostawiła dwóch synów i pięcioro kochających wnucząt, które są zdruzgotane stratą swojej niezwykłej matki i babci" – czytamy.
Najważniejsze seriale i filmy Maggie Smith. Nie tylko profesor McGonagall w "Harrym Potterze"
Kariera Maggie Smith trwała ponad sześć dekad, a jej wkład w świat filmu, teatru i telewizji jest nieoceniony. Zagrała w ponad 60 filmach, zdobyła dwa Oscary, pięć nagród BAFTA, cztery Emmy oraz trzy Złote Globy. Smith była sześciokrotnie nominowana do Oscara, co podkreśla jej status jako jednej z najwybitniejszych aktorek wszech czasów.
Brytyjska stworzyła niezapomniane kreacje, które na zawsze pozostaną w pamięci widzów. Oto najsłynniejsze i najwybitniejsze role Maggie Smith – mimo że jest ich oczywiście więcej, wybraliśmy 10 ikonicznych występów brytyjskiej gwiazdy.
10. Panna Shepherd, "Dama w vanie" (2015)
W filmie "Dama w vanie" w reżyserii Nicholasa Hytnera Maggie Smith wcieliła się w postać Margaret Shepherd, ekscentrycznej kobiety, która od lat mieszka w vanie na podjeździe domu pisarza Alana Bennetta. Jej rola była mieszkanką tragizmu i komedii, gdyż Margaret to postać pełna tajemnic, dumy i nieprzejednanej niezależności.
Smith wspaniale ukazała zarówno jej niechęć do pomocy, jak i głębokie cierpienie, jakie kryło się za maską ekscentryzmu tej bohaterki. Kreacja ta została wysoko oceniona przez krytyków, a Smith otrzymała nominacje do Złotych Globów i BAFTY. To jedna z jej najbardziej charakterystycznych kreacji.
9. Pani Medlock, "Tajemniczy ogród" (1993)
W "Tajemniczym ogrodzie" w reżyseriiAgnieszki Holland Maggie Smith zagrała panią Medlock, surową i zimną zarządczynię wielkiej posiadłości. Jej postać początkowo wydaje się nieprzyjazna wobec głównej bohaterki, sieroty Mary, ale z czasem widzowie dostrzegają jej wewnętrzne zmagania i emocje.
Kreacja Smith dodała filmowi głębi, a jej postać kontrastowała z magią ogrodu, którą odkrywają dzieci. Dodajmy, że "Tajemniczy ogród" to jeden z familijnych klasyków, a rola Medlock niejako "przygotowała" Smith do występu w "Harrym Potterze" i surowej, ale dobrotliwej profesor McGonagall.
8. Diana Barrie, "Suita kalifornijska" (1978)
Za rolę Diany Barrie w amerykańskiej komedii "Suita kalifornijska" Herberta Rossa aktorka zdobyła swojego drugiego Oscara, tym razem za najlepszą rolę drugoplanową. Diana to starzejąca się aktorka, która przyjeżdża do Kalifornii na rozdanie nagród, a jednocześnie zmaga się z kryzysem małżeńskim.
Postać jest iście komediodramatyczna, co pozwoliło Smith pokazać swój ogromny talent do ukazywania zarówno ludzkich słabości, jak i błyskotliwości. Jej występ był pełen subtelnych emocji i wspaniale ukazywał złożoność postaci Diany. Przypieczętował również status Maggie Smith jako wyjątkowo wszechstronnej aktorki.
7. Matka przełożona, "Zakonnica w przebraniu" i "Zakonnica w przebraniu 2" (1992, 1993)
W komedii "Zakonnica w przebraniu" Maggie Smith wcieliła się w rolę surowej, ale dobrotliwej matki przełożonej. Jej postać z początku nieufnie podchodzi do głównej bohaterki granej przez Whoopi Goldberg, ale z czasem zaczyna dostrzegać jej pozytywny wpływ na życie zakonnic. Relacja między dwiema postaciami, pełna humoru i emocji, staje się jednym z najważniejszych wątków filmu.
Dzięki Smith rola matki przełożonej była nie tylko zabawna, ale i wzruszająca, co również przyczyniło się do wielkiego sukcesu filmu. Brytyjka powtórzyła ją w sequelu z 1993 roku: "Zakonnicy w przebraniu 2: Powrocie do habitu".
W filmie Roberta Altmana "Gosford Park" Maggie Smith wcieliła się w rolę hrabiny Constance Trentham, snobistycznej arystokratki, która spędza weekend w angielskiej posiadłości Gosford Park, kiedy dochodzi w niej do morderstwa. Constance jest jedną z najbarwniejszych postaci, a jej cięte uwagi i wrodzona wyższość nadają filmowi humorystycznego tonu.
Smith, która brawurowo balansuje między komizmem a dramatem, została nominowana za ten film do Oscara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Dodajmy, że Constance była nieoficjalnym "wprowadzeniem" do jej występu w serialu "Downton Abbey" (którego twórcą był zresztą Julian Fellowes, scenarzysta "Gosford Park") – w końcu nietrudno o porównania z Violet Crawley.
5. Charlotte Bartlett, "Pokój z widokiem" (1985)
W adaptacji powieści E.M. Forstera "Pokój z widokiem", którą wyreżyserował James Ivory, Maggie Smith wcieliła się w rolę Charlotte Bartlett, nadopiekuńczej kuzynki głównej bohaterki Lucy (Helena Bonham-Carter). Charlotte to osoba o tradycyjnych wartościach, pełna rezerwy i obaw wobec wszystkiego, co nowe i ekscytujące, a Smith zagrała ją z charakterystycznym dla siebie wyczuciem – ukazała zarówno komiczne, jak i wzruszające aspekty tej postaci.
Występ Brytyjki w "Pokoju z widokiem" zyskał szerokie uznanie – dał jej nominację do Oscara, a także statuetki Złoty Glob i BAFTA. Oprócz tego potwierdził jej status mistrzyni w tworzeniu złożonych portretów kobiecych.
4. Muriel Donnelly, "Hotel Marigold" i "Drugi Hotel Marigold" (2011, 2015)
W obu częściach popularnego komediodramatu "Hotelu Marigold" Johna Maddena Maggie Smith wciela się w rolę Muriel Donnelly, nieco zgryźliwej i konserwatywnej kobiety, która na starość wyjeżdża do Indii.
Muriel początkowo jest sceptyczna wobec nowego miejsca, jednak z czasem otwiera się na inne kultury i relacje. Kreacja Magie Smith jest pełna ciepła i humoru, udowadnia także (podobnie jak towarzyszący jej na planie Judi Dench czy Bill Nighy), że życia można doświadczać na nowo nawet w późnym wieku.
W niezwykle popularnym serialu "Downton Abbey" Maggie Smith gra Violet Crawley, wdowę hrabinę Grantham, która jest jedną z najbardziej wpływowych i dowcipnych postaci w całej opowieści. Jej cięte riposty i konserwatywne podejście do życia w epoce przemian stanowią jeden z najważniejszych elementów serialu.
Hrabina, mimo swojej surowości, jest postacią pełną serca i głęboko lojalną wobec swojej rodziny. Za tę rolę Smith zdobyła wiele nagród, w tym aż trzy statuetki Emmy, i stała się ulubienicą widzów na całym świecie. To jedna z najbardziej ikonicznych kreacji Smith, którą aktorka powtórzyła również w dwóch filmach: "Downton Abbey" (2019) i "Downton Abbey: Nowa epoka" (2022).
2. Jean Brodie, "Pełnia życia panny Brodie" (1969)
W filmie "Pełnia życia panny Brodie" Ronalda Neame aktorka wcieliła się w charyzmatyczną nauczycielkę Jean Brodie, która wywiera ogromny wpływ na swoje uczennice. Jej postać jest pełna pasji, niekonwencjonalnych poglądów i przekonania o własnej wyjątkowości, co prowadzi do tragicznych konsekwencji.
Smith zdobyła za tę rolę swojego pierwszego Oscara (za występ pierwszoplanowy), a jej kreacja przeszła do historii jako jedna z najbardziej ikonicznych postaci filmowych lat 60. Jako Brodie Smith pokazała też swoją umiejętność do balansowania między komizmem a dramatem, którą w swojej filmografii mogła jeszcze później popisać się nie raz.
1. Profesor Minerwa McGonagall, seria "Harry Potter" (2001–2011)
W filmowej serii "Harry Potter", we wszystkich ośmiu filmach Maggie Smith wcieliła się w postać Minervy McGonagall, surowej, ale sprawiedliwej profesor transmutacji i zastępczyni dyrektora w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.
Jej rola była jedną z kluczowych w serii, a Smith wspaniale ukazała nie tylko władczość, ale i serce tej postaci. Wspierała Harry'ego i jego przyjaciół w najtrudniejszych momentach, stając się ich mentorką. Mimo że była drugoplanową bohaterką, jej obecność była nieodzowna dla magii całej serii.
To właśnie dzięki profesor McGonagall Smith na zawsze pozostanie w sercu milionów potterheadów, a dziś trudno wyobrazić sobie kogokolwiek innego w tej roli (chociażby w nadchodzącym serialu "Harry Potter").