Maggie Smith role, Maggie Smith filmy, Maggie Smith Harry Potter, Maggie Smith Downton Abbey, Maggie Smith Oscary, Maggie Smith nagrody
Maggie Smith nie żyje. Pozostawiła po sobie wybitne role Fot. Kadry z: "Downton Abbey", "Pełnia życia panny Brodie" i "Harry Potter" // Unsplash / Jian Liu // grafika: naTemat
Reklama.

Jak pisaliśmy w naTemat, wiadomość o śmierci Maggie Smith przekazali synowie aktorki Toby Stephens i Chris Larkin. W oświadczeniu opublikowanym na łamach portalu BBC czytamy, że 89-latka zmarła wczesnym rankiem w piątek, 27 września.

"Jako osoba niezwykle skryta, była z przyjaciółmi i rodziną do końca. Pozostawiła dwóch synów i pięcioro kochających wnucząt, które są zdruzgotane stratą swojej niezwykłej matki i babci" – czytamy.

Najważniejsze seriale i filmy Maggie Smith. Nie tylko profesor McGonagall w "Harrym Potterze"

Kariera Maggie Smith trwała ponad sześć dekad, a jej wkład w świat filmu, teatru i telewizji jest nieoceniony. Zagrała w ponad 60 filmach, zdobyła dwa Oscary, pięć nagród BAFTA, cztery Emmy oraz trzy Złote Globy. Smith była sześciokrotnie nominowana do Oscara, co podkreśla jej status jako jednej z najwybitniejszych aktorek wszech czasów.

Brytyjska stworzyła niezapomniane kreacje, które na zawsze pozostaną w pamięci widzów. Oto najsłynniejsze i najwybitniejsze role Maggie Smith – mimo że jest ich oczywiście więcej, wybraliśmy 10 ikonicznych występów brytyjskiej gwiazdy.

10. Panna Shepherd, "Dama w vanie" (2015)

logo
Fot. Kadr z filmu "Dama w vanie"

W filmie "Dama w vanie" w reżyserii Nicholasa Hytnera Maggie Smith wcieliła się w postać Margaret Shepherd, ekscentrycznej kobiety, która od lat mieszka w vanie na podjeździe domu pisarza Alana Bennetta. Jej rola była mieszkanką tragizmu i komedii, gdyż Margaret to postać pełna tajemnic, dumy i nieprzejednanej niezależności.

Smith wspaniale ukazała zarówno jej niechęć do pomocy, jak i głębokie cierpienie, jakie kryło się za maską ekscentryzmu tej bohaterki. Kreacja ta została wysoko oceniona przez krytyków, a Smith otrzymała nominacje do Złotych Globów i BAFTY. To jedna z jej najbardziej charakterystycznych kreacji.

9. Pani Medlock, "Tajemniczy ogród" (1993)

logo
Fot. Kadr z "Tajemniczego ogrodu"

W "Tajemniczym ogrodzie" w reżyserii Agnieszki Holland Maggie Smith zagrała panią Medlock, surową i zimną zarządczynię wielkiej posiadłości. Jej postać początkowo wydaje się nieprzyjazna wobec głównej bohaterki, sieroty Mary, ale z czasem widzowie dostrzegają jej wewnętrzne zmagania i emocje.

Kreacja Smith dodała filmowi głębi, a jej postać kontrastowała z magią ogrodu, którą odkrywają dzieci. Dodajmy, że "Tajemniczy ogród" to jeden z familijnych klasyków, a rola Medlock niejako "przygotowała" Smith do występu w "Harrym Potterze" i surowej, ale dobrotliwej profesor McGonagall.

8. Diana Barrie, "Suita kalifornijska" (1978)

logo
Fot. Kadr z "Suity kalifornijskiej"

Za rolę Diany Barrie w amerykańskiej komedii "Suita kalifornijska" Herberta Rossa aktorka zdobyła swojego drugiego Oscara, tym razem za najlepszą rolę drugoplanową. Diana to starzejąca się aktorka, która przyjeżdża do Kalifornii na rozdanie nagród, a jednocześnie zmaga się z kryzysem małżeńskim.

Postać jest iście komediodramatyczna, co pozwoliło Smith pokazać swój ogromny talent do ukazywania zarówno ludzkich słabości, jak i błyskotliwości. Jej występ był pełen subtelnych emocji i wspaniale ukazywał złożoność postaci Diany. Przypieczętował również status Maggie Smith jako wyjątkowo wszechstronnej aktorki.

7. Matka przełożona, "Zakonnica w przebraniu" i "Zakonnica w przebraniu 2" (1992, 1993)

logo
Fot. Kadr z "Zakonnicy w przebraniu"

W komedii "Zakonnica w przebraniu" Maggie Smith wcieliła się w rolę surowej, ale dobrotliwej matki przełożonej. Jej postać z początku nieufnie podchodzi do głównej bohaterki granej przez Whoopi Goldberg, ale z czasem zaczyna dostrzegać jej pozytywny wpływ na życie zakonnic. Relacja między dwiema postaciami, pełna humoru i emocji, staje się jednym z najważniejszych wątków filmu.

Dzięki Smith rola matki przełożonej była nie tylko zabawna, ale i wzruszająca, co również przyczyniło się do wielkiego sukcesu filmu. Brytyjka powtórzyła ją w sequelu z 1993 roku: "Zakonnicy w przebraniu 2: Powrocie do habitu".

6. Constance, hrabina Trentham, "Gosford Park" (2001)

logo
Fot. Kadr z "Gosford Park"

W filmie Roberta Altmana "Gosford Park" Maggie Smith wcieliła się w rolę hrabiny Constance Trentham, snobistycznej arystokratki, która spędza weekend w angielskiej posiadłości Gosford Park, kiedy dochodzi w niej do morderstwa. Constance jest jedną z najbarwniejszych postaci, a jej cięte uwagi i wrodzona wyższość nadają filmowi humorystycznego tonu.

Smith, która brawurowo balansuje między komizmem a dramatem, została nominowana za ten film do Oscara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Dodajmy, że Constance była nieoficjalnym "wprowadzeniem" do jej występu w serialu "Downton Abbey" (którego twórcą był zresztą Julian Fellowes, scenarzysta "Gosford Park") – w końcu nietrudno o porównania z Violet Crawley.

logo
Quiz

1 / 20 Na początek coś prostego. Którą część "Harry'ego Pottera" przedstawia zdjęcie?

Fot. kadr z "Harry'ego Pottera"

5. Charlotte Bartlett, "Pokój z widokiem" (1985)

logo
Fot. Kadr z "Pokoju z widokiem"

W adaptacji powieści E.M. Forstera "Pokój z widokiem", którą wyreżyserował James Ivory, Maggie Smith wcieliła się w rolę Charlotte Bartlett, nadopiekuńczej kuzynki głównej bohaterki Lucy (Helena Bonham-Carter). Charlotte to osoba o tradycyjnych wartościach, pełna rezerwy i obaw wobec wszystkiego, co nowe i ekscytujące, a Smith zagrała ją z charakterystycznym dla siebie wyczuciem – ukazała zarówno komiczne, jak i wzruszające aspekty tej postaci.

Występ Brytyjki w "Pokoju z widokiem" zyskał szerokie uznanie – dał jej nominację do Oscara, a także statuetki Złoty Glob i BAFTA. Oprócz tego potwierdził jej status mistrzyni w tworzeniu złożonych portretów kobiecych.

4. Muriel Donnelly, "Hotel Marigold" i "Drugi Hotel Marigold" (2011, 2015)

logo
Fot. Kadr z "Hotelu Marigold"

W obu częściach popularnego komediodramatu "Hotelu Marigold" Johna Maddena Maggie Smith wciela się w rolę Muriel Donnelly, nieco zgryźliwej i konserwatywnej kobiety, która na starość wyjeżdża do Indii.

Muriel początkowo jest sceptyczna wobec nowego miejsca, jednak z czasem otwiera się na inne kultury i relacje. Kreacja Magie Smith jest pełna ciepła i humoru, udowadnia także (podobnie jak towarzyszący jej na planie Judi Dench czy Bill Nighy), że życia można doświadczać na nowo nawet w późnym wieku.

3. Violet Crawley, "Downton Abbey" (2010-2015, 2019, 2022)

logo
Fot. Kadr z "Downton Abbey"

W niezwykle popularnym serialu "Downton Abbey" Maggie Smith gra Violet Crawley, wdowę hrabinę Grantham, która jest jedną z najbardziej wpływowych i dowcipnych postaci w całej opowieści. Jej cięte riposty i konserwatywne podejście do życia w epoce przemian stanowią jeden z najważniejszych elementów serialu.

Hrabina, mimo swojej surowości, jest postacią pełną serca i głęboko lojalną wobec swojej rodziny. Za tę rolę Smith zdobyła wiele nagród, w tym aż trzy statuetki Emmy, i stała się ulubienicą widzów na całym świecie. To jedna z najbardziej ikonicznych kreacji Smith, którą aktorka powtórzyła również w dwóch filmach: "Downton Abbey" (2019) i "Downton Abbey: Nowa epoka" (2022).

2. Jean Brodie, "Pełnia życia panny Brodie" (1969)

logo
Fot. Kadr z "Pełni życia panny Brodie"

W filmie "Pełnia życia panny Brodie" Ronalda Neame aktorka wcieliła się w charyzmatyczną nauczycielkę Jean Brodie, która wywiera ogromny wpływ na swoje uczennice. Jej postać jest pełna pasji, niekonwencjonalnych poglądów i przekonania o własnej wyjątkowości, co prowadzi do tragicznych konsekwencji.

Smith zdobyła za tę rolę swojego pierwszego Oscara (za występ pierwszoplanowy), a jej kreacja przeszła do historii jako jedna z najbardziej ikonicznych postaci filmowych lat 60. Jako Brodie Smith pokazała też swoją umiejętność do balansowania między komizmem a dramatem, którą w swojej filmografii mogła jeszcze później popisać się nie raz.

1. Profesor Minerwa McGonagall, seria "Harry Potter" (2001–2011)

logo
Fot. Kadr z "Harry'ego Pottera i Kamienia Filozoficznego"

W filmowej serii "Harry Potter", we wszystkich ośmiu filmach Maggie Smith wcieliła się w postać Minervy McGonagall, surowej, ale sprawiedliwej profesor transmutacji i zastępczyni dyrektora w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

Jej rola była jedną z kluczowych w serii, a Smith wspaniale ukazała nie tylko władczość, ale i serce tej postaci. Wspierała Harry'ego i jego przyjaciół w najtrudniejszych momentach, stając się ich mentorką. Mimo że była drugoplanową bohaterką, jej obecność była nieodzowna dla magii całej serii.

To właśnie dzięki profesor McGonagall Smith na zawsze pozostanie w sercu milionów potterheadów, a dziś trudno wyobrazić sobie kogokolwiek innego w tej roli (chociażby w nadchodzącym serialu "Harry Potter").

Inne ważne role Maggie Smith:

  • Z życia VIP'ów (1963),
  • Otello (1965),
  • Podróże z moją ciotką (1972),
  • Śmierć na Nilu (1978),
  • Zmierzch tytanów (1981),
  • Prywatne zajęcia (1984),
  • Samotna pasja Judith Hearne (1987),
  • Talking Heads (1987),
  • Hook (1991),
  • Herbatka z Mussolinim (1999),
  • David Copperfield (1999),
  • Mój dom w Umbrii (2003),
  • Lawendowe wzgórze (2004),
  • Wszystko zostaje w rodzinie (2005)
  • Opowieść Mary (2007),
  • Zakochana Jane (2007),
  • Nianie i wielkie bum (2010),
  • Kwartet (2012).
  • Czytaj także: