67,5 mln złotych odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej

Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Skarb Państwa wypłacił rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej odszkodowania, których łączna wysokość osiągnęła poziom 67,5 mln złotych. Bliscy ofiar, którzy nie otrzymali zadośćuczynienia, mogą się o nie ubiegać tylko do najbliższej środy.

O odszkodowanie mogą ubiegać się wyłącznie rodzice, współmałżonkowie oraz dzieci ofiar. "Polityka" podaje, że do tej pory Skarb Państwa podpisał w tej sprawie ugody z 270 osobami, przyznając im łącznie 67,5 mln zł. Wnioski o odszkodowanie bliscy ofiar mogą zgłaszać do 10 kwietnia 2013 r., czyli do momentu, w którym od dnia katastrofy smoleńskiej upłyną trzy lata.

Roszczenia zgłoszone później nie będą mogły zostać uwzględnione przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Osobom uważającym się za poszkodowane pozostanie wyłącznie pozwanie Skarbu Państwa do sądu, choć ten najprawdopodobniej uzna roszczenie za przedawnione.

Każda osoba, która podpisała ze Skarbem Państwa ugodę, otrzymała 270 tys. zł zadośćuczynienia. Poszkodowani mogli domagać się wyższego odszkodowania przed sądem, ale taka droga postępowania wiązałaby się z większym ryzykiem. Sąd przyznałby bowiem zadośćuczynienie tylko tym osobom, których sytuacja materialna pogorszyła się po śmierci członka rodziny. – Ustalając jego wysokość, sąd musiałby wziąć pod uwagę dochody ofiar, a także zapomogi, renty i inne świadczenia, które państwo już wypłaciło ich najbliższym - przypomniała "Polityka".


źródło: "Polityka"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...