W nocy z soboty na niedzielę cofniemy zegarki o godzinę, przechodząc na czas zimowy i zyskamy dodatkową godzinę snu. Według wyników badań ośrodka Opinia24 zmiana czasu wyraźnie wpływa na samopoczucie Polaków.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak informowała redakcja naTemat.pl w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Zegarki przestawimy w nocy z soboty na niedzielę, cofając wskazówki o godzinę z 3:00 na 2:00.
Zmiana czasu przynosi nam dodatkową godzinę snu. Jej celem jest lepsze dostosowanie rytmu dnia do zmieniających się pór roku, co przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej dzięki dłuższemu wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego.
Co myślą Polacy o zmianie czasu
Ośrodek badawczy Opinia24 przeprowadził w dniach 15-18 października sondaż wśród Polaków, dotyczący ich samopoczucia w związku z nadchodzącą zmianą czasu na zimowy. Badanie zostało zrealizowane metodą CATI, czyli telefonicznie, wspomaganą komputerowo. Według wyników zmiana czasu wpływa niekorzystnie na 39 proc. badanych.
Ankietowani zostali zapytani, która zmiana czasu (z zimowego na letni czy z letniego na zimowy) ma większy negatywny wpływ na ich samopoczucie. Wyniki pokazały, że 46 proc. badanych nie odczuwa żadnego negatywnego wpływu. 23 proc. respondentów przyznało, że gorzej znosi zmianę z letniego na zimowy, 16 proc. uznało, że obie zmiany są dla nich niekorzystne, 12 proc. wskazało, że gorszy wpływ ma zmiana z zimowego na letni, a 3 proc. wskazało, że trudno powiedzieć.
Sondaż wskazuje, że niespełna jedna czwarta badanych odczuwa negatywne skutki zmiany czasu z letniego na zimowy. Interesujące jest, że negatywny wpływ tej zmiany odczuwają częściej trzydziestolatkowie – 31 proc. z nich potwierdziło, że ma takie odczucia.
Natomiast zmiana czasu z zimowego na letni częściej negatywnie wpływa na pięćdziesięciolatków. Obie zmiany czasu są bardziej odczuwalne przez kobiety, natomiast mężczyźni częściej wskazywali na brak negatywnego wpływu tego zjawiska na ich zdrowie.
Wpływ zmiany czasu na organizm
Przejście na czas zimowy sprawia, że wieczory stają się dłuższe, a zmrok zapada szybciej. W rezultacie wiele osób w zimowych miesiącach wstaje jeszcze przed wschodem słońca i wraca do domu, gdy na zewnątrz już panuje ciemność. Ograniczona ilość naturalnego światła w ciągu dnia może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, co dla niektórych bywa szczególnie uciążliwe.
Choć zmiana czasu na zimowy teoretycznie zapewnia dodatkową godzinę snu, w praktyce często prowadzi do pogorszenia jakości wypoczynku. Nasz organizm potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowego rytmu. Przesunięcie zegara może powodować zaburzenia snu oraz uczucie zmęczenia. Dzieje się tak, ponieważ nasz wewnętrzny zegar biologiczny, który dostosowuje się do światła dziennego, zostaje zakłócony, co wpływa na rytm snu i czuwania.