Niemal połowa listopada za nami, a już teraz można wyczuć, że wiele osób wyczekuje grudnia i wyjątkowej, świątecznej atmosfery, która wkrótce ogarnie nas wszystkich. Idealnym dopełnieniem tego oczekiwania byłaby również zimowa aura. Czy w Polsce możemy na to liczyć? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę na najbliższe pięć tygodni.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak to bywa z prognozami sięgającymi tak daleko w przyszłość, nie można ich traktować jako pewnik. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznaczają, że warunki atmosferyczne mogą się zmieniać, a nieprzewidziane zjawiska pogodowe mogą wpłynąć na ich dokładność.
Według udostępnionej przez IMGW prognozy, tydzień od 18 do 24 listopada (47. tydzień roku) przyniesie temperatury mieszczące się w zakresie średnich wartości wieloletnich. Niestety, suma opadów ma być wyższa od normy – oznacza to deszczowy tydzień w całym kraju.
Kolejny, 48. tydzień (od 25 listopada do 1 grudnia) przyniesie zauważalne ocieplenie na Pomorzu oraz w południowych regionach Polski, gdzie temperatury mogą być wyższe niż standardowe dla tej pory roku. Opady wciąż będą częstsze niż zwykle.
Jaka pogoda na grudzień?
Początek grudnia, czyli 49. tydzień roku (2-8 grudnia), zapowiada temperatury zgodne ze średnimi wartościami dla tego miesiąca. Opady wciąż będą utrzymywać się na poziomie powyżej normy, z wyjątkiem północnego zachodu oraz wschodu Polski. Tam sytuacja się ustabilizuje.
W 50. tygodniu (9-15 grudnia) temperatury nadal pozostaną w normie, jednak mieszkańcy Pomorza mogą odczuć lekkie ocieplenie. Tymczasem w centralnej Polsce przewidywane jest ochłodzenie. W tym okresie opady mają być umiarkowane, z wyjątkiem południa oraz północnego wschodu kraju, gdzie przewidywane są powyżej normy wieloletniej.
Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia, czyli od 16 do 22 grudnia (51. tydzień roku), przyniesie zróżnicowaną pogodę w różnych częściach kraju. Na północy, południu oraz w niektórych regionach centralnych przewidywane są temperatury powyżej normy. W pozostałych częściach Polski powinny one mieścić się w granicach średnich wartości wieloletnich. Intensywniejszych opadów można spodziewać się na Pomorzu, w południowo-zachodniej oraz wschodniej części kraju, a także na terenach podgórskich.
Pogoda na zimę 2024/25
Jak pialiśmy w naTemat.pl IMGW wcześniej wydało prognozę długoterminową od listopada do marca przyszłego roku. W grudniu opady mają być zróżnicowane – od około 36 mm w Gdańsku do 73 mm w Koszalinie. Średnie temperatury dzienne wyniosą od -3°C do -1°C w Zakopanem oraz 1,5-3°C w Gdańsku i Szczecinie. Styczeń ma być z kolei najcieplejszym miesiącem tej zimy. W większości regionów temperatura przekroczy średnie wartości z lat ubiegłych. W Zakopanem będzie wahać się od około -4,4°C do -2,2°C, natomiast w Szczecinie wyniesie od -0,2°C do 1,9°C. W lutym możemy się spodziewać typowo zimowej pogody. Opady w tym miesiącu mają przekroczyć poziom normy wieloletniej, co może oznaczać większe ilości śniegu.