Sejm przyjął ustawę, aby Wigilia 2025 roku była dniem wolnym od pracy. Aby przepisy weszły w życie, konieczna jest zgoda Senatu i oczywiście jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Pojawiły się jednak głosy, że może on zawetować nowe regulacje.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak wcześniej informowaliśmy na naTemat.pl, sejmowe komisje Gospodarki i Rozwoju oraz Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowały wniosek Lewicy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. Jednocześnie przyjęto poprawkę Koalicji Obywatelskiej, zgodnie z którą nowe przepisy wejdą w życie dopiero w lutym 2025 roku.
W środę Sejm zatwierdził nowe przepisy. Za nowelizacją ustawy głosowało 403 posłów, przeciw było 10, a 12 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu, choć media spekulują, że może zostać zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydent wprawdzie popiera ideę wolnej Wigilii, jednak nie zgadza się z powiązanymi zmianami dotyczącymi niedziel handlowych.
"To rozwiązanie niekorzystne dla pracowników handlu. Myślę, że pan prezydent się na to nie zgodzi. Senat musi poprawić ustawę uchwaloną przez Sejm. W przeciwnym razie posłowie będą pracować nad nią od nowa" – podaje Polskie Radio, powołując się na źródło w Kancelarii Prezydenta.
Warto przypomnieć, że Andrzej Duda jeszcze w październiku wyraził poparcie dla projektu Lewicy.
– Popieram pomysł Lewicy w tej sprawie i myślę, że podpiszę taką ustawę – mówił w wywiadzie dla Radia ZET
Wolna Wigilia 2025
Zgodnie z nowo przyjętą ustawą, Wigilia w 2025 roku będzie dniem wolnym od pracy. Lewica wnioskowała, by zmiany obowiązywały już w tym roku, jednak ta propozycja została odrzucona.
Koalicja Obywatelska zaproponowała kompromis – w zamian za wolną Wigilię w grudniu ma obowiązywać dodatkowa niedziela handlowa. Projekt w takiej formie został przyjęty, co oznacza, że w przyszłym roku Polacy będą mieli aż trzy niedziele handlowe w grudniu.
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, przedstawiając projekt na posiedzeniu komisji, podkreśliła, że resort oszacował koszt wprowadzenia wolnej Wigilii. Na podstawie danych dotyczących Święta Trzech Króli wskazano, że wyniesie on od 0,3 do 1 miliarda złotych. Ministra zaznaczyła jednak, że oszacowanie skutków ekonomicznych wolnej Wigilii jest trudne, ponieważ to wyjątkowy dzień pracy, różniący się od tradycyjnych dni roboczych.
Ministra Dziemianowicz-Bąk podkreślała, że inicjatywa, by Wigilia była dniem wolnym od pracy jest odpowiedzią na wieloletnie postulaty Polaków.