Informowaliśmy już w naTemat o szansach na białe Święta Bożego Narodzenia. Nie są one duże, choć ostatnio pojawiła się istotna zmiana w przewidywaniach synoptyków. Tymczasem IMGW pokazał eksperymentalną prognozę pogody aż do marca 2025. I nie wygląda to dobrze, jeśli chodzi o szanse na prawdziwą, białą zimę. Oczywiście zimowe epizody mogą się pojawiać, jednak średnia miesięczna temperatura nie nastraja optymistycznie, jeśli chodzi o szanse na taki dłuższy scenariusz.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Eksperymentalna prognoza pogody na najbliższe cztery miesiące, aż do marca 2025, pokazuje jedną niepokojącą tendencję ws. prawdziwej zimy.
Temperatura powietrza będzie średnio co najwyżej równa normie wieloletniej. A przecież wiemy, co to oznaczało dla zimy w ostatnich latach. Ale ta średnia może być wyższa od normy, w przypadku co najmniej dwóch miesięcy, co dodatkowo zmniejsza szansę na śnieg podczas zimowych miesięcy.
W grudniu 2024 roku na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 – wynika z najnowszej eksperymentalnej prognozy pogody IMGW na najbliższe miesiące.
Z tym że na zachodzie i ziemi łódzkiej możliwa będzie temperatura powyżej normy. Miesięczna suma opadów powinna także kształtować się powyżej normy wieloletniej.
Z kolei w styczniu 2025 roku średnia miesięczna temperatura powinna również kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów ma zawierać się w zakresie normy z tych lat.
– Według naszej eksperymentalnej prognozy pogody cały styczeń ma charakteryzować się w całej centralnej i północno-wschodniej Polsce średnią temperaturą powietrza powyżej normy, czyli zima w styczniu ma być cieplejsza niż zwykle w ostatnich 30 latach (norma to zawsze okres 30-letni, w tym wypadku lata 1991-2020, do których porównujemy nasze prognozy) – powiedział w rozmowie z portalem Radia Zet Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PiB.
– Natomiast południe i zachód ze średnią temperaturą w normie, ale styczeń wygląda słabo, jeśli chodzi o “prawdziwą zimę”, w lutym średnia temperatura powietrza również ma być wyższa niż zwykle – dodał ekspert IMGW.
A co eksperymentalna prognoza pogody IMGW mówi o sytuacji w lutym 2025? Średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całej Polski prawdopodobnie ma zawierać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Z kolei miesięczna suma opadów w tym miesiącu powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej.
IMGW-PIB pokazał też prognozę długoterminową na marzec 2025. Na terenie całej Polski znów średnia miesięczna temperatura powietrza ma kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Z kolei miesięczna suma opadów w marcu 2025 ma zawierać się w zakresie normy wieloletniej.
– Wszystkie ekstrema możemy w tych prognozach odrzucić. Nie ma nawet informacji, czy w styczniu wystąpią przeważające opady deszczu, czy śniegu. Przykładem niech będzie ostatnia powódź. Była ona widoczna dopiero na kilka dni przed jej początkiem, w prognozach długoterminowych nie była widoczna – podkreślił dr Radosław Droździoł z IMGW w rozmowie z serwisem Radia Zet.
Jaka pogoda na Święta Bożego Narodzenia?
Informowaliśmy też wielokrotnie o szansach na śnieg na święta. Ostatnio nastąpiła istotna zmiana w prognozie pogody. Jest szansa na biały puch, jednak nawet, jeśli tak się stanie, to w drugi dzień świąt nastąpi odwilż, gdyż tego dnia spodziewane jest w naszym kraju cieplejsze powietrze.
Kilka dni temu pytaliśmy też o śnieg na święta w IMGW. I choć eksperci przekazali, że raczej nie ma co się na to nastawiać, to jednak wówczas do świąt były jeszcze grubo ponad dwa tygodnie, a wszelkie prognozy o takim zasięgu właściwie mogą się jeszcze mocno zmienić, gdyż zwykle prognozuje się dokładnie do maksymalnie 14 dni.