Zima meteorologiczna już się zaczęła wraz z początkiem grudnia. Potrwa – jak co roku – do końca lutego. Tymczasem wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy jest szansa na prawdziwą zimę, czy też skończy się jak zawsze. Nie ma dobrych wieści w tej kwestii. Synoptycy nie mają złudzeń.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak będzie wyglądała pogoda w Polsce w najbliższych tygodniach? Już teraz możemy powiedzieć, że zima będzie ciepła, ale nie wyklucza to okresowych śnieżyc i całodobowego mrozu.
Według modelu CFS E3grudzień będzie cieplejszy niż miał być wcześniej.
Model długoterminowy CFS E3 przedstawia prognozę anomalii temperatur oraz sumy opadów na kolejne miesiące.
W północno-wschodniej części Polski prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza mieści się w przedziale od +1,5°C do +2,0°C – podają eksperci CMM IMGW.
A oto prognozowana anomalia temperatury w okresie od grudnia 2024 do marca 2025, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r., czyli normę trzysiestoletnią.
Szczególnie wysoka anomalia temperatury powietrza może mieć miejsce na północy i wschodzie Europy. Może to ograniczyć okresy z bardzo niskimi temperaturami w Polsce.
Synoptycy szacują, że sporadyczne incydenty zimowe maksymalnie potrwają około tygodni do dwóch.
Tymczasem średnia anomalia temperatury powietrza w okresie od grudnia 2024 do lutego 2025 na podstawie modelu CFSv2 także jednoznacznie wskazuje, że wielotygodniowej zimy nie będzie ani w styczniu 2025, ani w lutym 2025 – podają Fani Pogody.
Na początku 2025 roku będzie okres z temperaturą powyżej normy wieloletniej i tylko poszczególne tygodnie mogą być chłodniejsze od tej normy. Może się zdarzyć całodobowy śnieg i mróz, ale będą to raczej sytuacje wyjątkowe.
Częste będą dni ze zgniłymi wyżami, mgłami, burzami czy ciepłymi masami powietrza. Takie dni będą stwarzać zagrożenie dla kierowców i pieszych.
Teoretycznie najwięcej dni z całodobowym mrozem może pojawić się w styczniu 2025, ale raczej nie będzie to długotrwała, wielotygodniowa zima. Temperatury powyżej normy będą pojawiać się przez większość zimy.
Może to oznaczać przewagę opadów w formie ciekłej i rzadsze duże opady śniegu. W grudniu zima wielotygodniowa z pewnością nie nadejdzie. Jeśli marzycie o białej pokrywie, to będzie to miało miejsce tylko przez krótki czas.
Za to amatorzy sportów zimowych mogą zastanawiać się, co taka prognoza pogody oznacza dla warunków do narciarstwa czy snowboardu. Na razie, jak pokazują na zdjęciach, pogoda w górach zdecydowanie sprzyja sportowej i turystycznej aktywności.
A jak będzie, gdy zacznie się już zima kalendarzowa? Synoptycy przewidują niestety, że nawet w górach śniegu może być mniej niż w poprzednich latach. Trzeba jednak pamiętać, że prognoza długoterminowa pogody ma charakter orientacyjny – wskazują Fani Pogody.