W listopadzie 2024 zarejestrowano w systemie REGON 28,6 tysięcy nowych firm, a to o 11 procent mniej niż w październiku i o 4 procent mniej niż w analogicznym okresie w 2023 roku. To tylko jedna z niepokojących tendencji. Bo jednocześnie widać szybki wzrost zawieszeń działalności gospodarczej, co widać na przykład przy licznych zamknięciach firm informatycznych.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Z danych GUS wynika, że zawieszona jest już więcej niż co siódma firma. Łączna liczba podmiotów gospodarczych w Polsce zarejestrowanych w systemie REGON wzrosła w listopadzie do prawie 5,3 mln. To prawie o 156 więcej rok do roku. Ale nie wszystkie z nich działają.
Zawieszonych jest aż 788 tysięcy firm, czyli aż 14,9 procent ogółu zarejestrowanych i o 8,6 procent więcej rok do roku.
Najwięcej firm w listopadzie zawieszono w:
budownictwie - 171,7 tys., +9,9 proc. rok do roku
handlu - 148 tys., +7 proc. rdr
działalnośći profesjonalnej, naukowej i technicznej - 90 tys., +9,9 proc. rdr.
A największe przyspieszenie zawieszeń działalności w porównaniu z poprzednim rokiem zanotowano:
administracji publicznej - +50 proc. rdr
informacji i komunikacji - +19,5 proc. rdr
i działalności związanej z energetyką - +14,5 proc.
Warto wspomnieć, że branża informacyjno-komunikacyjna obejmuje także informatyków. Wniosek jest taki, że dochodzi w niej do dużych przetasowań, wyprowadzek za granicę, przechodzenia na etat, a być może w ogóle rezygnacji z usług informatyków we wspieranych przez sztuczną inteligencję firmach – czytamy w Business Insider Polska.
Czytaj także: Oto najbardziej pożądani pracownicy w Polsce. Wyprzedzają informatyków
O tym, że w branży informatycznej nie dzieje się najlepiej słychać od wielu miesięcy. Informowaliśmy na przykład o tym, że sektor IT w 2024 roku cechuje ograniczona zdolność do rekrutacji pracowników.
"Pierwsze miesiące 2024 roku podtrzymują tendencję sektora IT do ograniczonej skali rekrutacji – oferty pracy dla tej specjalizacji stanowiły 9 proc. wszystkich ofert, w porównaniu do 13 proc. z pierwszego półrocza 2023 roku. Najbardziej zyskała praca fizyczna – oferty z tej kategorii stanowią już 16 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę. Obecnie to druga najpopularniejsza poszukiwana przez pracodawców specjalizacja na Pracuj.pl. Ma na to wpływ także budownictwo, które w efekcie rosnącej liczby inwestycji i poprawy sytuacji gospodarczej, jako branża nadal pozostaje na fali wznoszącej" – mogliśmy przeczytać.
W innym tekście pisaliśmy, że tak źle z pracą w branży informatycznej nie było od dawna. Na przykład dane zebrane przez Grand Thornton pokazują, że liczba ofert pracy w 2024 od lutego poprzedniego roku spadła w branży informatycznej aż o 40 proc. Eksperci mówią, że "Eldorado się skończyło".