Mnóstwo umów, rachunków i innych pism możemy otrzymywać i przechować w wersji elektrycznej. Nasze szafki jednak są często przepełnione papierowymi dokumentami. Nie wszystkie możemy wyrzucić, niektórych nawet nie wolno. Część jednak możemy z czystym sumieniem wyrzucić, ale dopiero po pewnym czasie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Z biegiem lat góra dokumentów w naszych domach tylko rośnie i rośnie. Przechowujemy niezliczone umowy, rachunki, dowody opłat i inne pisma przesyłane np. z urzędów. Wmawiamy sobie, że kiedyś "mogą się przydać" i rzeczywiście często tak jest (np. przy wyliczeniu emerytury).
Tych dokumentów nie można nigdy wyrzucać. Możemy mieć potem problemy
Na stronie "Dziennika Łódzkiego" możemy znaleźć listę dokumentów, które powinniśmy trzymać przez całe życie w bezpiecznym miejscu. Jeśli gdzieś się zawieruszą, możemy mieć potem problem przy załatwianiu wielu spraw urzędowych (np. akt urodzenia) czy ubieganiu się o pracę (świadectwa).
Świadectwa ukończenia szkoły i dyplomy
Polisy ubezpieczenia na życie
Świadectwa pracy
Książeczki ubezpieczeniowe
Dokumenty związane z przydziałem mieszkania spółdzielczego
Akty urodzenia i małżeństwa
Które dokumenty możemy z czasem wyrzucić? Pamiętajmy też, by je dobrze zniszczyć
Czy jednak na pewno wszystkie pozostałe dokumenty musimy trzymać do końca życia? Nie do końca. We wspomnianym artykule jest też lista umów i rachunków, które po pewnym czasie możemy spokojnie wyrzucić, bo już nie będą nam potrzebne. "Data ważności" zależy od rodzaju dokumentu.
karta gwarancyjna - do końca okresu gwarancji
dokumenty ZUS - 10 lat jeśli złożone przed 2012 r., później 5 lat
dowód sprzedaży pojazdu - 3 lata
rachunki za prąd, telefon etc. - 3 lata
dowody opłat czynszowych - 3 lata
umowa o dzieło - 2 lata od końca zlecenia
dokumenty podatkowe - w większości 5 lat od końca roku podatkowego
dowód opłaty polisy - 3 lata
umowy np. kredytowe, abonamenty, najmu - do końca trwania umowy
Wyrzucając dokumenty, pamiętajmy jednak o naszych danych poufnych. Pod żadnym pozorem nie wyrzucajmy ich w całości. Najlepiej wcześniej "przerobić" je na paski w niszczarce (można to komuś zlecić np. firmie, jeśli nie mamy swojego urządzenia).
Są też alternatywne sposoby. Można je spalić np. w kominku lub wyrzucić do kompostownika (jeśli to zwykły papier). W pozostałych przypadkach trzeba to zrobić ręcznie, tnąc nożyczkami na jak najmniejsze kawałki. Wymieszajmy i pozbywajmy się ich partiami, w różnych koszach na śmieci.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.