Obecnie w Polsce panują stosunkowo wysokie temperatury, które mogą kojarzyć się z nadchodzącą wiosną. We wtorek (28 stycznia) termometry pokazywały miejscami 15 stopni Celsjusza. Jednak w najbliższych dniach prognozowane jest ochłodzenie, a zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Nadciąga srogi mróz. Kiedy w Polsce zrobi się chłodniej?
Do końca bieżącego tygodnia pogoda będzie raczej wiosenna, ale już od lutego temperatura zacznie spadać. W całym kraju prognozowane są wartości ujemne, a największy mróz odczują mieszkańcy południowej Polski.
W pierwszym tygodniu (od 3 do 9 lutego) IMGW przewiduje zimne dni bez większych opadów śniegu. Średnia temperatura maksymalna na południu wyniesie około -4°C, a minimalna -9°C. W pozostałej części kraju w ciągu dnia termometry pokażą od -2 do 2°C, a nocami od -5 do -1°C.
Od 10 do 16 lutego chłód nie ustąpi. W dzień temperatura będzie oscylować w granicach 0–4°C, a najcieplejszym regionem pozostanie województwo zachodniopomorskie. Noce jednak znów przyniosą silny mróz – na południu kraju spadki do -9°C, a na północy do -1°C.
Zobacz także
Kiedy możemy spodziewać się wiosny?
Według długoterminowej prognozy IMGW cieplejsze dni pojawią się dopiero po 17 lutego. Wówczas temperatura powinna utrzymać się na poziomie dodatnim aż do 9 marca.
Choć druga połowa lutego przyniesie stopniowe ocieplenie, meteorolodzy ostrzegają, że na prawdziwą wiosnę trzeba będzie jeszcze poczekać. Prognozy na marzec i kwiecień wskazują na temperatury powyżej normy wieloletniej, ale w kwietniu można spodziewać się większej liczby deszczowych dni.