logo
Duża zmiana pogody na koniec tygodnia. Do Polski nadciąga front atmosferyczny znad Atlantyku. Fot. Meteologix.com
Reklama.

Coś, co się zaraz wydarzy na koniec tygodnia, przyniesie ulgę przyrodzie po wyjątkowo suchej zimie. W Polsce pojawią się fronty atmosferyczne, które przyniosą opady deszczu i śniegu (głównie w wyższych partiach gór) – podają Fani Pogody. Oczywiście pokrywa śnieżna, jeśli się pojawi, nie utrzyma się długo.

Do Polski napływa ciepłe i wilgotne powietrze znad Atlantyku. Te fronty atmosferyczne w czwartek (27 lutego) przyniosą słabe opady deszczu. Kolejna fala opadów ma pojawić się w nocy z czwartku na piątek i w piątek (28 lutego). Od Podlasia po Małopolskę ma spaść około 10-20 mm wody.

Deszcz stopniowo przestanie padać w weekend. W sobotę (1 marca) będzie padać tylko przelotnie, lokalnie nawet deszcz ze śniegiem. Śnieg spadnie tylko w pobliżu gór. Na grafice prognozowana suma opadów do nocy z soboty na niedzielę (1/2 marca) za meteologix.com.

logo

Nadchodzi lekkie ochłodzenie. Od piątku do poniedziałku (3 marca) temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. W weekend będzie od 2 do 6 stopni. W nocy pojawi się tylko lekki mróz (od -5 do -1 stopnia).

Jednak już w połowie przyszłego tygodnia (3-9 marca) nastąpi wyraźne ocieplenie, o czym już wcześniej informowaliśmy w naTemat.

Jaka pogoda w marcu 2025? Czeka nas potężna anomalia temperatury

Tak wynika długoterminowej prognozy pogody na cały marzec 2025. Jak wskazują europejskie i amerykańskie modele pogodowe, silne ocieplenie w Europie środkowej (nawet do 18-20 stopni) wystąpi szczególnie pod koniec pierwszej dekady miesiąca. Anomalia temperatury będzie potężnawskazują Fani Pogody. Nadchodzące ocieplenie właściwie prawie w całej Europie, poza jej wschodnią częścią, pokaże wartości wyższe o średnio 8-16 stopni od normy wieloletniej.

W wielu regionach kontynentu zapanuje wiosna termiczna za sprawą napływu powietrza z południa i południowego zachodu. Oczywiście jeszcze mogą pojawić się epizody ze śniegiem i mrozem, ocieplenie wydaje się jednak w najbliższych tygodniach pewne.

Jaka pogoda wiosną 2025? Prognoza długoterminowa

Najnowsze prognozy amerykańskiego modelu CFS oraz europejskiego ECMWF wskazują, że w nadchodzących miesiącach istotnych szans na poprawę w kwestii suszy nie ma, a sytuacja jest najgorsza od 10 lat. Marzec i kwiecień będą kolejnymi miesiącami, które przyniosą sumę opadów poniżej normy wieloletniej.

Przed nami kolejne miesiące z temperaturą wyższą od normy wieloletniej. Dodajmy, że od marca do maja temperatury będą wyższe niż średnia klimatologiczna z lat 1991-2020. W marcu 2025 temperatura pierwszy raz ma przekroczyć 20 stopni.