
W zeszłym roku mogliście przeczytać o sprawie przedsiębiorcy, który chciał oczyścić zakupioną działkę m.in. z 6 jesionów, na co nawet dostał pozwolenie, ale potem nie zrobił jednej rzeczy: nie zrobił nowych nasadzeń. Urzędnicy byli nieugięci i wlepili mu mandat na ponad 314 tys. zł. Pełną historię przeczytacie w tutaj.
Teraz bizblog.pl opisuje historię mężczyzny, który wyciął 43 drzewa, bo chciał przywrócić swojej działce rolnicze użytkowanie (wtedy teoretycznie nie potrzeba zezwolenia). Na wójta to nie podziałało i ukarał go na ponad 107 tys. zł. Sąd także potwierdził, że zrobił to nielegalnie, bo działka była w towarzystwie zabudowy i był na niej dom z garażem.
Takich historii jest mnóstwo i pewnie będą się jeszcze zdarzać. Dlatego też przygotowałem listę drzew lub okoliczności, które pozwalają na wycinkę bez zezwolenia, a także sytuacje, w których trzeba mieć urzędowe papiery. Oparłem się na dedykowanej temu tematowi rządowej stronie.
Kiedy można wyciąć drzewo na działce bez zezwolenia?
Nie musimy iść do urzędu po pozwolenie, by wyciąć drzewo, jeśli spełnia ono jeden z poniższych warunków:
Kiedy trzeba mieć zezwolenia na wycinkę drzewa na naszej posesji?
W niektórych przypadkach niezbędne jest uzyskanie formalnej zgody na wycinkę. Bez tego dostaniemy mandat, a kary potrafią być astronomicznie wysokie, bo np. są mnożone przez liczbę wyciętych drzew. Dotyczy to sytuacji, gdy:
Jak zdobyć zezwolenie na wycinkę drzew?
Jeśli drzewo nie może zostać usunięte bez pozwolenia, konieczne jest przejście formalnej procedury. Jak to wygląda krok po kroku?
- Sprawdzenie i zmierzenie drzewa/krzewu – określenie gatunku oraz obwodu pnia drzewa (mierzonego na wysokości 130 cm, a jeśli ma kilka pni – sumowanie obwodów).
- Złożenie wniosku – dokument składa właściciel nieruchomości lub uprawniony posiadacz (np. dzierżawca, najemca) w urzędzie gminy, miasta lub do wojewódzkiego konserwatora zabytków (jeśli teren objęty jest ochroną).
- Załączenie dokumentów – w tym oświadczenie o prawie do nieruchomości, zgoda właściciela (jeśli wymagane), rysunek/mapa z lokalizacją drzewa oraz ewentualnie projekt nasadzeń zastępczych.
- Oględziny terenu – urzędnik może przeprowadzić wizytację, aby sprawdzić podane informacje i np. czy na drzewie nie żyją chronione gatunki.
- Decyzja urzędu – wydane pozwolenie może zawierać warunki dodatkowe, np. nakaz nasadzeń zastępczych lub określenie wysokości opłaty za wycinkę.
- Opłata za usunięcie drzewa – w niektórych przypadkach konieczna jest wpłata na rzecz gminy, zależna od obwodu pnia i gatunku drzewa. Istnieją jednak zwolnienia z opłat, np. dla drzew martwych lub zagrażających bezpieczeństwu.
Wycinkę drzew reguluje ustawa o ochronie przyrody. Zgodnie z artykułem 83 ust. 1) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku (Dz. U. z 2018 r., poz. 1614) zgodę udziela jej wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wniosek możemy złożyć w urzędzie, starostwie lub przez internet.
Zobacz także