
Emeryturę rolniczą w Polsce mają osoby ubezpieczone w KRUS, które osiągnęły wiek emerytalny i mają 25 lat stażu ubezpieczeniowego.
Jak przekazała rzeczniczka KRUS Elżbieta Oppenauer to wyjątkowa sytuacja. Rekordowe świadczenie dostaje mężczyzna, który przez 41 lat i 7 miesięcy podlegał ubezpieczeniu. 11 lat pracował poza rolnictwem.
I ten czas jest wliczany do emerytury rolniczej wyłącznie w przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku.
Warto wiedzieć, że zdecydowana większość rolników dostaje świadczenia poniżej tej kwoty. Podstawowa emerytura w KRUS wynosi 1 878,41 złotych brutto. Dokładnie tyle trafia do osób, które zakończyły pracę w gospodarstwie.
Jakie składki KRUS w II kwartale 2025 roku?
Informowaliśmy też w naTemat o składkach KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) w 2025 roku. Kasa niedawno ogłosiła wysokość składek na II kwartał bieżącego roku. Chodzi o miesięczną składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie dla każdego ubezpieczonego. Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie dla każdego ubezpieczonego pozostaje na poziomie 78,00 zł, czyli tyle samo co w poprzednim kwartale.
Wzrost świadczeń od 1 stycznia 2025 roku
Na początku roku wzrosły natomiast świadczenia związane z ubezpieczeniem rolniczym. Na mocy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi od 1 stycznia 2025 roku obowiązują następujące stawki:
Zobacz także