Wróżbici odpowiadają na list Episkopatu: nie atakujemy chrześcijaństwa i nie namawiamy do złego

Przedstawiciel Kosmica TV odniósł się do listu Episkopatu, który uderzał we wróżbitów i wróżbiarstwo.
Przedstawiciel Kosmica TV odniósł się do listu Episkopatu, który uderzał we wróżbitów i wróżbiarstwo. alicja nosek / YouTube.com
Polscy biskupi ostrzegli w liście do wiernych przed zagrożeniami związanymi z okultyzmem, sektami i wróżbiarstwem. – To, co mówią nasi doradcy, nie jest też sprzeczne z podstawowymi zasadami dekalogu, czyli zbioru uniwersalnych zasad. Wręcz przeciwnie. Doradcy życiowi zachęcają do czynienia dobra i naprawiania zła – mówi Marcin Kowalik z Kosmica TV.


List pasterski biskupów przeznaczony do “dowolnego wykorzystania duszpasterskiego” ostrzega wiernych przed sektami, okultyzmem, a także wróżbitami. Ma być odczytywany w kościołach przede wszystkim w okresie wakacji. Radio TOK FM poinformowało, że list episkopatu został skomentowany przez przedstawicieli stacji Kosmica TV, której program oparty jest na telewizyjnych poradach wróżbitów.

"O zagrożeniach naszej wiary"
fragment dotyczący wróżbiarstwa

Takie praktyki nie są tylko niewinną zabawą; potwierdza to chociażby fakt, że Polacy wydają na nie rocznie ok. 2 mld złotych, co swoją drogą świadczy, iż stoi za nimi potężny biznes, lansujący też określoną modę na tego rodzaju zachowania. Praktyki okultystyczne, których ofiarami są już nie tylko ludzie młodzi, mogą być sferą działania złego ducha i prowadzić do zniewoleń, a nawet opętań, których ilość w Polsce systematycznie rośnie, jak dowodzą tego świadectwa egzorcystów.


Cytowany przez TOK FM Marcin Kowalik z Kosmica TV stwierdził jednak, że “doradcy” zatrudnieni w stacji pełnią pozytywną rolę w życiu wielu osób, bowiem zajmują się nie tylko ezoteryką, ale także psychologią, oferując widzom “aktywne słuchanie, wsparcie i pomoc duchową”.

Marcin Kowalik
stacja telewizyjna Kosmica TV

Nie ma to związku z atakowaniem chrześcijaństwa jako religii jednej z wielu czy namawianiem do złego. To, co mówią doradcy, nie jest też sprzeczne z podstawowymi zasadami dekalogu, czyli zbioru uniwersalnych zasad. Wręcz przeciwnie. Doradcy życiowi zachęcają do czynienia dobra i naprawiania zła.


Wedle szacunków ekspertów w Polsce jest obecnie ok. 100 tys. wróżbitów, natomiast duchownych katolickich ok. 30 tys. Religioznawca prof. Zbigniew Mikołejko stwierdził w rozmowie z TOK FM, że list biskupów w sprawie wróżbiarstwa należy odczytywać jako sposób na poszukiwanie “jakiegoś wyrazistego przeciwnika na wakacje”.


– Kiedy politycy o niezbyt przychylnych dla Kościoła poglądach wyjadą na urlopy, trzeba zagospodarować pewną przestrzeń duchową - mówił prof. Mikołejko.

Źródło: TOK FM

Czytaj też:
Wróżbita Maciej: Nie otrzymuję żadnych sygnałów, żebym się mylił [wywiad]

Horoskopy – czy warto wierzyć w przepowiednie z kolorowych pism?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Koniec papierowych legitymacji! Szkoły wprowadzają w życie nowe przepisy MEN

NIE TYLKO POLITYKA

Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?
OPINIA 0 0Koalicja wpadła w identyczną pułapkę, z jaką przez lata walczył PiS
CYTATY 0 0Pięć ważnych cytatów, które doskonale oddają nową sytuację w Polsce