PiS dalej przed PO, ale do Sejmu wchodzi Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego

Zgodnie z najnowszym sondażem partia Janusza Korwin-Mikkego dostałaby się do Sejmu.
Zgodnie z najnowszym sondażem partia Janusza Korwin-Mikkego dostałaby się do Sejmu. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Najnowszy sondaż SMG/KRC potwierdza układ w czołówce wyścigu partii politycznych, ale przynosi ciekawe rozstrzygnięcia w okolicach progu wyborczego. Według badania do Sejmu weszłaby Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, która zdobyła 5 procent głosów. Duży wzrost poparcia zanotował też Ruch Palikota, który uciekł ze strefy spadkowej, czyli okolic 5-procentowego progu.


Kolejny sondaż, w którym Platforma Obywatelska przegrywa z Prawem i Sprawiedliwością nie robi już chyba na nikim wielkiego wrażenia. Pewnie tak samo byłoby z kolejnym sondażem SMG/KRC. W badaniu przeprowadzonym 29 maja partia rządząca po straceniu 4 pkt. procentowych przegrywa z PiS, które z kolei zyskało 3 pkt. proc. To o 1 punkt procentowy mniej niż wynosi różnica między nimi, bo na PiS zagłosowałoby 30 proc. respondentów, a na PO 26 proc.

Ale to badanie przynosi znacznie ciekawsze informacje o ogonie partyjnego wyścigu. Po pierwsze zyskują zarówno partie prawicowe, jak i lewicowe. Dzięki temu ze strefy zagrożenia wyrwał się Ruch Palikota, który zyskał 5 pkt. proc i teraz ma bezpieczne 10 procent. Nadal jednak przegrywa z SLD, które cieszy się 13-procentowym poparciem (wzrost o 3 pkt. proc.).

Jednak znacznie ciekawsze zmiany można zaobserwować na prawicy. Według badania w Sejmie znalazłby się po kilkunastoletniej przerwie Janusz Korwin-Mikke. Jego Nowa Prawica przekroczyła 5-procentowy próg procentowy. To stawia ją na równi z Polskim Stronnictwem Ludowym. Za to w miejscu utknął słupek poparcia dla Solidarnej Polski, która mogłaby liczyć na 2 proc. głosów.


Źródło: SMG/KRC

Czytaj także:

Rower posłanki PO kontra Kościół – prawica oburza się na Agnieszkę Pomaskę narzekającą na ołtarz na ścieżce rowerowej

Jan Rokita: W polskiej polityce wszystko teraz będzie się dziać w cieniu upadającego Tuska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...