Polscy muzułmanie organizują zjazd w Puławach. A internauci: "Kibice, zróbcie porządek", "Ciapatych na stos"

Zjazd polskich muzułmanów wywołuje protesty
Zjazd polskich muzułmanów wywołuje protesty Fot. https://www.facebook.com/events/195380227281277/
Między 4 a 7 lipca w Puławach odbędzie się 23. zjazd polskich muzułmanów. Przy poprzednich edycjach problemów nie było, ale tym razem szykuje się awantura. W dniach zjazdu mieszkańcy planują protest, a lokalne fora internetowe zalała fala ksenofobicznych komentarzy. Autorzy niektórych wzywają, by przemocą rozprawić się z muzułmanami…


W ramach zjazdu organizowanego przez Ligę Muzułmańską w RP planowane są m.in. wspólne modlitwy, seminaria dla kobiet i dzieci oraz wydarzenia sportowe i artystyczne. Rok temu muzułmanie także spotkali się w Puławach i, jak mówi cytowany przez portal dziennikwschodni.pl rzecznik zjazdu Paweł Dudek, obyło się bez problemów. "Poprzednią imprezę wspominamy ciepło. Puławy są cudownym miastem" – zaznacza.

Tegoroczne spotkanie budzi jednak sporo kontrowersji. Być może dlatego, że odbędzie się dwa miesiące po ataku dwóch muzułmanów na żołnierza w Londynie, a w Polsce trwa gorąca dyskusja o wyznawcach Islamu mieszkających w Europie.

Na Facebooku powstał już profil, na którym mieszkańcy Puław zachęcają do zorganizowania demonstracji w dniach zjazdu. Do tej pory chęć udziału zadeklarowały 334 osoby, w tym także Sławomir Kamiński, były starosta puławski, a obecnie radny powiatowy.

"Nie jestem żadnym ekstremistą. Podpisałem się, bo uważam, że warto rozmawiać, jak wyglądają nasze kontakty z Islamem i jak powinny wyglądać. Nic ponadto. Islam wchodzi w naszą kulturę, a sam jest hermetycznie zamknięty na kulturę krajów, w których się rozwija. Spróbujmy zorganizować w Iranie takie spotkanie katolików" – tłumaczy.

Problem w tym, że podobnych wezwań do "rozmowy o kontaktach z Islamem" próżno szukać na forach i w komentarzach. "Dwa dni przed urodzinami taki event, że trzeba przyjechać i wspomóc pacyfikacje" – pisze na facebookowym profilu akcji Marcin. "Kilo karkówki za 12,99 podobno. Ugośćmy przybyszów wedle starych obyczajów, bigosem, kiełbasą, po długiej podróży na pewno będą głodni" – komentuje Ola. A to z kolei przykłady wpisów z forum "Dziennika Wschodniego":


Wypad z Polski.

Niech wypier****** z Polski albo siedzą cicho w domach, brudasy jedne, zjazdów im się zachciało.

Po co w Puławach, zapraszamy na Majdanek.

Ciapatym na stos.

Właśnie w takich momentach liczę na naszych kochanych kibiców. Zjednoczcie się i pokażcie im, gdzie ich miejsce.

Nie można być tolerancyjnym na wszystkich, może 1 proc. muzułmanów jest normalny.

Muzułmanie to nie są ludzie. To podludzie. Pałają rządzą krwi, mordują niewinnych ludzi. Aż chyba pojadę na ten zjazd z metalową pałą.


Tylko nieliczni zwracają uwagę, że muzułmanie mają prawo, by się spotykać, a zjazd jest całkowicie pokojowy, więc wezwania do protestów są nieuzasadnione. Na Facebooku 40 mieszkańców Puław zadeklarowało: "chcemy pokazać, że miasto jest gotowe ugościć zjazd".

Z kolei w kilku komentarzach można przeczytać bardzo ważne przypomnienie o dwóch artykułach z Kodeksu Karnego. Pierwszy mówi, że "kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego Kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Drugi, że ta sama kara grozi za "obrazę uczuć religijnych osób". Ale kto o tym pamięta?

Czytaj także:

Przedstawiciel Ligi Muzułmańskiej w Polsce odpowiada: "Nigdy nie będziemy w Polsce wprowadzać szariatu"

"Kto zatrzyma islam?". Komentarz Mariusza Maxa Kolonko o zamachu w Londynie przekroczył milion wyświetleń na YouTube

Arabista odpowiada Mariuszowi Maxowi Kolonko. "Widzimy nakręcanie spirali islamofobii"


Na bandyckim ataku w Londynie ucierpią muzułmanie w Polsce. "Rasiści wykorzystają to propagandowo"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...