Polskie nastolatki nie mają powodów do narzekań, przynajmniej jeśli chodzi o dostęp do komunikacji. Okazuje, że aż 83 proc. nastolatków w Polsce ma własny telefon komórkowy. Przewyższamy nie tylko Wielką Brytanię czy Francję, ale i Stany Zjednoczone. Czy jednak naprawdę jest się z czego cieszyć?
Polakom rzadko udaje się przodować w jakichkolwiek rankingach, a już na pewnie nie w tych związanych z technologiami. Tym razem jednak okazuje się, że polscy nastolatkowie znaleźli się na piedestale. Żadne inne dzieci na świecie nie mają tak łatwego dostępu do telefonów komórkowych, jak polskie.
Mogłoby się wydawać, że najwięcej dzieci posiada własne komórki w Stanach Zjednoczonych lub w Chinach. Nic bardziej mylnego. W Ameryce, własnym "mobilem" może pochwalić się mniej, niż jedna trzecia dzieci. Wspomniane zaś Chiny wypadają w tej kwestii trochę "lepiej". Tam własny telefon ma połowa nastolatków.
Kto jest w czołówce? Oczywiście Polacy. Aż 83 proc. nastolatków ma własny telefon. Na drugim i trzecim miejscu ex aequo znalazły się Wielka Brytania i Brazylia. W tych krajach komórki ma 73 proc. ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze osiemnastego roku życia. Czy Polacy mają powody do dumy, oraz czy dzieci posiadające własny telefon to na pewno "krok do przodu"? Z uwagi na to, jak dzieci wykorzystują telefony, można mieć wątpliwości.
Czy dzieci wiedzą, że mają telefon?
Okazuje się, że to pytanie nie jest zupełnie bezzasadne. Niedawno opisywaliśmy w naTemat wyniki innych badań, z których wynikało, że 13 procent Polaków nie wie, że ma w kieszeni smartfona...
Wyniki przeprowadzonego przez TNS Global badania wskazują, że 31 procent Polaków posiada smartfona. Nie każdy jednak wie, co nosi w kieszeni. Jedynie 18 procent polskich ankietowanych zdawało sobie sprawę, że ich telefon komórkowy jest smartfonem. Polakom wciąż daleko przy tym do europejskiej średniej. Smartfona posiada 45 procent mieszkańców Starego Kontynentu. W statystykach lepiej wypada także Afryka Subsaharyjska, gdzie 39 procent ludności stanowią właściciele smartfonów.
Dane dotyczące całego świata pokazują, że smartfony są już niemal równie popularne, co komputery stacjonarne. Te ostatnie posiada aktualnie 46 procent ludzi. Właściciele smartfonów stanowią 42 procent populacji. 41 procent dysponuje laptopem. Oczywiście część ankietowanych posiadała jednocześnie urządzenia różnego typu.