Prof. Leszek Balcerowicz o wydatkach Platformy: Szczegóły są bulwersujące

"Nieuczciowścią intelektualną" nazywa prof. Leszek Balcerowicz argumenty Jacka Rostowskiego przeciwko OFE.
"Nieuczciowścią intelektualną" nazywa prof. Leszek Balcerowicz argumenty Jacka Rostowskiego przeciwko OFE. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Były wicepremier i minister finansów prof. Leszek Balcerowicz ostro krytykuje wydawanie pieniędzy z budżetu przez partie polityczne. I to nie tylko na cygara i garnitury, ale i na reklamę, zamiast wsparcie intelektualne. Jeszcze więcej pretensji ma do Jacka Rostowskiego, który konsekwentnie prowadzi batalię z OFE. Jego argumenty określa jako manipulację i nieuczciwość intelektualną.


Prof. Leszek Balcerowicz przekonywał w "Kontrwywiadzie RMF FM", że chociaż informacje o wydawaniu przez PO publicznych pieniędzy na cygara i boisko do gry w piłkę jest bulwersujące, to wszystkie partie mają w tej sprawie poważny grzech. Żadna z nich nie przeznacza według Balcerowicza wystarczających środków na opracowywanie projektów ustaw i pomysłów. – Jakim cudem szefem Instytutu Obywatelskiego [think tank PO - przyp. naTemat] jest Jarosław Makowski? Teolog, osoba o poglądach skrajnie antykapitalistycznych – zastanawiał się ekonomista.

Znacznie ostrzej prof. Balcerowicz krytykuje ministra Rostowskiego i jego batalię przeciwko OFE. Wytłumaczył, że powinno się dopuścić przenoszenie składek nie tylko z OFE do ZUS, ale także w drugą stronę. – Inaczej to fałszywa dobrowolność, manipulacja – przekonywał rozmówca Konrada Piaseckiego. Postępowanie polityków PO przyrównał do zachowania idola PiS, premiera Węgier. – To jest wersja czegoś, co na Węgrzech wprowadził Orban. On może być idolem wyborców PiS, ale raczej nie PO – uzasadniał.

Były minister finansów odrzucał też argumenty mówiące, że składki na OFE znacznie podnoszą nasz dług publiczny, co obniża naszą wiarygodność w oczach inwestorów. – Gdybyśmy położyli łapę na OFE, to byłby cios dla wiarygodności PO – mówił. – Mamy w tej sprawie serię złamanych obietnic i konsekwentną czarną propagandę – zarzucał politykom PO. – Największym błędem PO jest działanie umożliwiające przejęcie władzy opozycji, moim zdaniem gorszej – dodał prof. Balcerowicz.


Rozmawiałem z Leszkiem Balcerowiczem o gospodarce, o polityce, o dużych bankach i o odpowiedzialności wielkich w porównaniu z maluczkimi. CZYTAJ WIĘCEJ


Czytaj także:

Jacek Rostowski: Moralna i intelektualna konstrukcja OFE runęła w gruzach

Leszek Balcerowicz broni Jarosława Gowina: To jeden z najważniejszych reformatorów
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Małgorzata Tusk zadała szyku we Francji. Tak wyglądała obok małżonek Trumpa i Macrona
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
JACEK LIBERSKI 0 0"Robią z Polaków idiotów". Dlaczego Ziobro musiał wiedzieć o aferze hejterskiej
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta