Zarzuty dla rektora i prorektora. Uczelnia miała wystawiać oceny za nic

Zarzuty dla rektora i prorektora. Uczelnia miała wystawiać oceny za nic
Zarzuty dla rektora i prorektora. Uczelnia miała wystawiać oceny za nic Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Stawianie pozytywnych ocen za nic, to praktyka nierzadko spotykana na polskich uczelniach. Część studentów nie widzi w niej niczego złego, ale zupełnie inny stosunek do tego zjawiska ma prokuratura. Świadczy o tym przykład Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Jej rektor i prorektor usłyszeli już zarzuty. Grozi im kara do 8 lat więzienia.


Sprawą Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii zajmuje się Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. Śledczy postawili już zarzuty jej rektorowi i prorektorowi. Pierwszy usłyszał ich niemal 50, drugi - prawie 70. Oskarżeni pracownicy uczelni mieli brać udział w procederze wystawiania studentom pozytywnych ocen za egzaminy, do których ci ostatni nigdy nie podchodzili. Ponadto, jak podaje radio TOK FM, rektor miał pobierać od żaków zawyżone opłaty za studia.

– Opłata za wydane indeksy czy odpis dyplomu jest odgórnie ustalana przez ministra nauki i nie może być ona zmieniana przez uczelnię. Tymczasem w szkole pobierano opłaty w kwocie znacznie wyższej – wytłumaczyła prokurator Hanna Grzeszczyk.

Prorektor i rektor poznańskiej WSHiG zostali zawieszeni w pełnionych funkcjach. Pobrano od nich poręczenia majątkowe, zakazując im jednocześnie opuszczania terytorium Polski. Prokuratura bada sprawę domniemanych nieprawidłowości w poznańskiej WSHiG już od kilku lat.

Oświadczenie Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu
Na stronie internetowej WSHiG w Poznaniu opublikowano oświadczenie, w którym odrzucono wszystkie zarzuty prokuratury. Władze uczelni zapewniają, że nie naruszyły obowiązującego prawa.

Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu

Wydane przez Prokuratora Apelacyjnego postanowienia o przedstawieniu zarzutów i zastosowaniu środka zapobiegawczego zostaną w wymaganym przepisami trybie Kodeksu postępowania karnego zaskarżone do Sądu Rejonowego Wydział Karny w Poznaniu, który rozpozna ich zasadność i celowość. Władze Uczelni jednoznacznie oświadczają, że nie naruszyły przepisów prawa, co wynika niezbicie z oceny Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego zawartej w raportach z przeprowadzonych całościowych kontrolach działalności Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu w pełnym okresie jej działalności od 1993 roku. CZYTAJ WIĘCEJźródło: TOK FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem