"Tam się nie da żyć". 25 najgorszych państw na świecie

Somalia na pierwszym miejscu w klasyfikacji "upadłych państw"
Somalia na pierwszym miejscu w klasyfikacji "upadłych państw" Fot. ochafilms / youtube.com
W Somalii co piąte dziecko umiera tuż po urodzeniu. W Kongu każdego roku zgwałconych zostaje 400 tys. kobiet. W Zimbabwe inflację liczy się w milionach procent. "Business Insider" przygotował zestawienie 25 "upadających państw", które radzą sobie najgorzej niemal pod każdym względem. Zobaczcie, które znalazły się na liście.

Niekwestionowanym "zwycięzcą" rankingu została Somalia, kraj, który od lat pogrążony jest w wojnie domowej i którym rządzi, kto chce: czasem wojskowi, czasem lokalni watażkowie, a czasem muzułmańscy ekstremiści. Średnia długość życia sięga tam 51 lat, a co piąty niemowlak umiera tuż po urodzeniu.

W tej niechlubnej klasyfikacji tuż za Somalią znalazły się inne afrykańskie państwa: Kongo, Czad, Sudan i Sudan Południowy. Każde zmaga się ze specyficznymi problemami. Czad zamyka stawkę krajów z najniższą średnią długością życia, Sudan Południowy jest naszpikowany niewybuchami, a plagą Kongo jest AIDS/HIV.

Jakie państwa jeszcze znalazłysię w klasyfikacji "Bussines Insidera"? M.in. Korea Północna, czyli przykład współczesnego totalitaryzmu, która co jakiś czasu grozi światu wojną i gdzie w obozach koncentracyjnych przetrzymywanych jest około 50 tys. osób. Jest też ogarnięta wojną domową Syria, wstrząsane zamachami Pakistan i Afganistan oraz Haiti, które nie może podnieść się po trzęsieniu ziemi. Całą listę zobaczysz na stronie "Business Insidera".Źródło: "Business Insider"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...