Szczepionka na grypę – warto czy nie?

[url=http://tinyurl.com/kv6ebmg] Szczepionka [/url] na grypę - warto czy nie
Szczepionka na grypę - warto czy nie shutterstock.com
Jest najbardziej powszechną chorobą. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci. Prawie każdy z nas się z nią zmagał, a objawy wyeliminowały nas z pracy lub szkoły na przynajmniej kilka dni. Czy szczepionka na grypę może być ratunkiem przed kilkudniowym przywiązaniem do łóżka?


Grypa jest niezwykle zakaźną chorobą etiologii wirusowej, której szczyt zachorowań przypada na miesiące jesienno-zimowe. Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową, dlatego każdy kontakt z osobą chorą może być potencjalnie niebezpieczny. Co istotne, do zarażenia kolejnych osób może dochodzić nawet do 3 dni przed zauważeniem u siebie pierwszych symptomów choroby.


- Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z powodu zakażenia wirusem grypy co roku umiera przeszło ponad kilkadziesiąt tysięcy osób – mówi Anna Syrkiewicz, lekarz POZ. Dziś wiemy, że duży stres, trudności życia codziennego, a także negatywne nastawienie zwiększają podatność na choroby zakaźne. Co ciekawe słabszy i krótszy sen w okresie poprzedzającym kontakt z rinowirusami (przyczyną przeziębienia) osłabia odporność na infekcję, wiemy też, że podróżowanie transportem miejskim w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów zakażenia wiąże się z prawie sześciokrotnym wzrostem ryzyka ostrej infekcji dróg oddechowych.

Czy warto się szczepić, aby tego uniknąć?

- Od kilku lat, co roku, na rynku pojawia się szczepionka, która stanowi najefektywniejsze zabezpieczenie przed zachorowaniem. Jest ona łatwa w podaniu (wystarcza jedna dawka), wyjątkowo skuteczna (ok. 80% osób chroni przed zachorowaniem, pozostałe obserwują łagodniejszy przebieg choroby) oraz bezpieczna (sporadycznie obserwowane są przejściowe odczyny poszczepienne (stan podgorączkowy, ból w miejscu wkłucia). O zaszczepieniu przeciw grypie powinien pomyśleć każdy – mówi dr Anna Syrkiewicz.


Szczepionki przeciwko grypie dostępne są na rynku od 1960 roku. Warto jednak szczepić się regularnie, ponieważ każdego roku zmienia się skład szczepionki. Szczepionka przeciw grypie sezonowej zawiera trzy najczęściej występujące zabite szczepy wirusa: dwa typy wirusów A (H3N2 i H1N1) oraz jeden typ wirusa B. Wirusy te często się mutują, dlatego warto dbać o regularne szczepienie.

Kontrowersje budzi skuteczność szczepionek na grypę. Obecna wiedza medyczna daje podstawy do stwierdzenia, że nie zawsze jest ona w 100% skuteczna, ale z pewnością znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę. Najmniejsza skuteczność szczepionki na grypę występuje u ludzi w podeszłym wieku, którzy są najbardziej narażeni na grypę. Istnieje wiele przyczyn tego spadku skuteczności, ale wynika on przede wszystkim z osłabienia funkcji układu immunologicznego. Według przeglądu Cochrane z 2008 szczepionki przeciw grypie są skuteczne u zdrowych dzieci w wieku od dwóch lat, natomiast dostępnych jest niewiele danych na temat skuteczności u dzieci poniżej dwóch lat. W przeglądzie Cochrane z 2007 wykazano z kolei, że chociaż szczepionki przeciw grypie u zdrowych dorosłych są skuteczne względem szczepów, przed którymi mają chronić, to ma to niewielki wpływ na utracone dni robocze z powodu infekcji grypopodobnych.

Warto się szczepić. Ryzyko szczepionki jest minimalne, a może uchronić nas przed chorobą. Dodatkowo nie niesie praktycznie żadnych konsekwencji zdrowotnych, przeciwnie grypa, która może sprawić nam duży problem swoim przebiegiem i powikłaniami.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem