Oskarżony o molestowanie ksiądz przez ponad dwa lata odprawiał msze. Abp Hoser wiedział o wyroku, ale nie reagował

Abp Henryk Hoser przez ponad dwa lata nie reagował na doniesienia o molestowaniu ministrantów przez ks. Grzegorza K.
Abp Henryk Hoser przez ponad dwa lata nie reagował na doniesienia o molestowaniu ministrantów przez ks. Grzegorza K. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Skazany przez sąd ks. Grzegorz K. jeszcze kilka dni temu był proboszczem jednej z warszawskich parafii. W awansie nie przeszkodził mu proces o molestowanie ministrantów, jaki toczył się przed miejscowym sądem. Duchownego odwołano z funkcji dopiero pół roku po skazaniu go. Jego przełożony – abp Henryk Hoser – przez ponad dwa lata nie reagował na niepokojące informacje dotyczące ks. Grzegorza K.


Skazany za pedofilię ksiądz Grzegorz K. dopiero kilka dni temu został odwołany z funkcji proboszcza jednej z parafii w Warszawie – wynika z reportażu w programie "Czarno na Białym" w TVN24. To efekt wyroku, jaki zapadł w sprawie o molestowanie ministrantów. Problem w tym, że zapadł on w marcu 2013 roku, a biskup warszawsko-praski Henryk Hoser o problemach księdza wiedział od ponad dwóch lat. Jednak nie przeszkodziło to Grzegorzowi K. awansować w tym czasie na proboszcza i zajmować się grupą ministrantów.

Dziennikarze przytaczają wstrząsające zeznania ofiar księdza, którzy dzisiaj są już dorosłymi ludźmi. Opisują, jak ksiądz zmuszał ich do oglądania pornografii, oglądania jego przyrodzenia. Byli dotykani w miejscach intymnych i całowani przez duchownego. Wielu z nich do dzisiaj zmaga się z problemami spowodowanymi służbą w parafii księdza Grzegorza.

Niepokojące jest, że na doniesienia o molestowaniu ministrantów nie reagowała kuria. Także po wydaniu wyroku skazującego Grzegorza K. na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata władze kościelne nie zareagowały. Dopiero, kiedy sprawą zainteresował się Wojciech Bojanowski z TVN24 odsunięto proboszcza od posługi. Ale ani abp Hoser, ani jego współpracownicy, nie skomentowali sprawy.Źródło: tvn24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...