Małgorzata Kidawa-Błońska w "Bez autoryzacji" o "Gazecie Polskiej": Każdy polityk może mieć swoje medium

Małgorzata Kidawa-Błońska o "Gazecie Polskiej": Każdy polityk może mieć swoją gazetę
Małgorzata Kidawa-Błońska o "Gazecie Polskiej": Każdy polityk może mieć swoją gazetę Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta
- Każdy może tworzyć medium, nawet polityk może wydawać swoją gazetę. Żyjemy w wolnym kraju i każdy ma do tego prawo, kwestią jest tylko na ile takie medium jest wiarygodne - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska o "Gazecie Polskiej Codziennie", wydawanej przez firmę rządzoną przez ludzi PiS. Posłanka PO deklaruje też, że na referendum w Warszawie nie pójdzie - "bo jest ono bezpodstawne".


To w porządku, że Platforma w Warszawie namawia do niebrania udziału w referendum, a w Słupsku zachęca do głosowania?

Małgorzata Kidawa-Błońska: Ja uważam, że niezależnie od miasta, robienie referendum na rok przed wyborami w ogóle nie powinno mieć miejsca. Chyba, że na wójcie czy burmistrzu ciążą zarzuty prokuratorskie – wtedy sytuacja jest wyjątkowa. Ale nie popieram robienia referendum tylko po to, żeby zmienić zarządzającego, kiedy za chwilę są normalne wybory. To jedyny sposób, w jaki mogę to skomentować.


A jak ocenia Pani kampanię Prawa i Sprawiedliwości? Coraz częściej mówi się o tym, że PiS zawłaszczył referendum.

Słuchając tego, co mówi opozycja o Hannie Gronkiewicz-Waltz i o Warszawie, mogę powiedzieć: nie ma tam żadnych merytorycznych tematów. Od Piotra Guziała, przez Ruch Palikota, do PiS, nie słyszałam żadnych merytorycznych wypowiedzi. Z tego, co mówi opozycja, wynika, że mało wiedzą o samej Warszawie i pewnie nawet nie widzieli budżetu miasta.


Pani pójdzie na referendum?

Nie pójdę, bo jest bezpodstawne. Nie ma żadnych merytorycznych powodów, by odwoływać Hannę Gronkiewicz-Waltz.

A nawet jeśli zostanie odwołana, to pojawiły się już zapowiedzi, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie komisarzem w Warszawie....

Póki co jest jeszcze prezydentem i mam nadzieję, że tak zostanie, a mieszkańcy dadzą jej swoje poparcie i frekwencja będzie niska. Co będzie po 13 października, zobaczymy. Komisarz na pewno musi dobrze znać miasto i przez te kilka miesięcy dobrze nim zarządzać.


Przy okazji zarządzania – jak Pani ocenia sytuację, w której we władzach spółki Forum, wydającej "Gazetę Polską Codziennie", zasiada m.in. europoseł Czarnecki, krewny Jarosława Kaczyński i dwie sekretarki prezesa?

Każdy może tworzyć medium, nawet polityk może wydawać swoją gazetę. Żyjemy w wolnym kraju i każdy ma do tego prawo, kwestią jest tylko na ile takie medium jest wiarygodne. Wyobrażam, sobie, że polityk może zrobić program czy gazetę obiektywną, ale wyobrażam sobie to również w zupełnie drugą stronę. Do takiego medium podchodzimy po prostu w inny sposób. Dla mnie "GPC" nie jest obiektywna i nie czerpię z niej informacji.

Cień wątpliwości co do obiektywności padł wczoraj też na Polskie Radio, które odmówiło emisji profrekwencyjnego spotu odnośnie referendum. Tłumaczyło, że to stacja ogólnopolska i nie zajmuje się sprawami lokalnymi, a na dodatek chce odgraniczać się od polityki. Ale w trakcie wyborów, jak każde inne medium, sprzedaje czas antenowy politykom.

W czasie wyborów samorządowych czy parlamentarnych jest specjalne rozporządzenie, które określa czas, miejsce, bloki w jakich politycy mogą nadawać. Nie wiem, czy przepisy regulują to w przypadku referendum, ale to faktycznie jest sprawa lokalna i nie wiem, czy na antenie ogólnopolskiej stacji powinno się ten temat poruszać. Ale jak rozumiem, radio ma jakieś regulaminy i przepisy, które to określają i na tej podstawie dokonano odmowy.

Pani partyjna koleżanka Iwona Śledzińska-Katarasińska uważa, że reklamy polityczne podczas wyborów powinny być zakazane. Pani przychyla się do takiego poglądu?

Tak, zgadzam się z tym. Po pierwsze dlatego, że te reklamy płatne to bardzo duży wydatek i pieniądze są na nie wydawane lekką ręką. Po drugie – partie powinny starać się wykorzystywać media w bardziej merytoryczny sposób.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

#SkuteczniePosprzatane 0 0Znamy wyniki akcji #SkuteczniePosprzatane. Organizatorzy przygotowali ogromną niespodziankę
NSC 0 0National Sales Congress po raz trzeci na Narodowym. Motyw przewodni ma wiele wspólnego ze sportem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Znajomi mi wyjaśnili". Kaczyński popłynął mówiąc o dzieciach – lekarka obala jego teorię
0 0Unia Europejska ma obciąć Polsce 13 miliardów euro. Chce przeznaczyć te pieniądze na ekologię
0 0Cios w kandydata PiS na komisarza. Zabrano mu część zadań
0 0Poważne oskarżenia Edyty Górniak. Wyjaśniła, czym były "podziękowania" Cleo
0 0Youtuber z kolegą nagrał jak jedzie 300 km/h i udawał, że to nie w Polsce. Szybko go namierzono
NATEMAT EXTRA 0 0“To jakby odbity człowiek”. Tutaj zachowały się ślady krwi powstańców
Reserved 0 0Top modelka w kampanii Reserved. Promuje kolejną odsłonę projektu ReDesign
Gutek 0 0Zachwyca się nim Tarantino. Oto 5 powodów, dla których trzeba zobaczyć najbardziej szalonego laureata Złotej Palmy