Profesor wybudzający ze śpiączki: Pobieramy narządy od osoby żyjącej. Coś takiego jak śmierć pnia mózgu nie istnieje

Kontrowersyjny profesor zarzuca kolegom po fachu, że pobierają organy od żywych pacjentów.
Kontrowersyjny profesor zarzuca kolegom po fachu, że pobierają organy od żywych pacjentów. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Szok i oburzenie – to reakcje po wystąpieniu na konferencji naukowej, podczas którego znany z wybudzania chorych ze śpiączki prof. Jan Talar rzucił mocne oskarżenia pod adresem środowiska lekarskiego. Stwierdził, że coś takiego jak śmierć pnia mózgu nie istniej i lekarze pobierają organy od żywych pacjentów.


Z reguły nudna konferencja anestezjologów wstrząsnęła całym środowiskiem lekarskim w Polsce. Według niektórych lekarzy jeden z prelegentów, prof. Jan Talar, lekarz z wielkimi sukcesami w wybudzaniu chorych ze śpiączki, oskarżył kolegów po fachu o zabijanie. Jak relacjonują "Fakty" TVN lekarz stwierdził, że nie istnieje coś takiego jak śmierć pnia mózgu, a to jej stwierdzenie staje się podstawą do pobrania narządów od chorego.

- Nie udało się w XXI wieku pobrać narządów od osoby zmarłej, a więc co robimy? Pobieramy narządy od osoby żyjącej - mówił prof. Jan Talar. Podawał też przykłady pacjentów wybudzonych ze stanów apalicznych, używając mocnych słów. Wykład profesora wywołał oburzenie wśród obecnych na sympozjum. Według lekarzy, do których mówił, nie przedstawił żadnych dowodów na poparcie swoich tez. CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: "Fakty" TVN

Lekarze zarzucają mu, że tak ostra wypowiedź może zaszkodzić całej polskiej transplantologii, która dopiero wychodzi z dołka po zapaści po aferze z doktorem Mirosławem G. Poza tym przypominają, że istnieje szereg procedur, które mają dać pewność, że organy nie zostaną pobrane od żyjącej osoby.

Z powodu błędów lekarzy co roku umiera 23 tys. osób. Pacjenci się skarżą, ale winnych nie ma. Na 811 skarg, które w ubiegłym roku wpłynęły do Naczelnej Izby Lekarskiej, nie zapadła ani jedna decyzja o pozbawieniu prawa do wykonywania zawodu!


Źródło: "Fakty" TVN
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...