Tomasz Terlikowski przegrał proces z Alicją Tysiąc. Musi przeprosić i zapłacić 10 tys. złotych

Tomasz Terlikowski musi przeprosić Alicję Tysiąc i zapłacić jej 10 tys. złotych.
Tomasz Terlikowski musi przeprosić Alicję Tysiąc i zapłacić jej 10 tys. złotych. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Tomasz Terlikowski przegrał proces z Alicją Tysiąc w sądzie pierwszej instancji, musi teraz przeprosić kobietą i zapłacić 10 tys. złotych odszkodowania. Tysiąc pozwała publicystę, ponieważ poczuła się obrażona, kiedy Terlikowski zarzucił jej "moralną obrzydliwość". Będzie apelacja.


Alicja Tysiąc, kiedy dowiedziała się, że jest w kolejnej ciąży, domagała się od aborcji. Obawiałam się, że urodzenie dziecka może grozić utratą jej wzroku. Kiedy lekarze odmówili kobiecie przeprowadzenia zabiegu, po urodzeniu dziecka, Tysiąc złożyła skargę do Trybunału w Strasburgu. Trybunał przyznał kobiecie 25 tys. euro zadośćuczynienia.

Zdaniem Tysiąc, Terlikowski porównał ją do hitlerowskiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna. - Zasłanianie tej prostej prawdy słowami o tym, że Alicja Tysiąc nie złamała prawa, a jedynie próbowała egzekwować przysługujące jej prawa – jest absurdalne. Adolf Eichmann też nie łamał hitlerowskich praw, czy to znaczy, że nie można go nazwać mordercą (w tym przypadku już nie niedoszłym, a jak najbardziej doszłym)? - napisał publicysta.

Alicja Tysiąc żądała przeprosin na łamach "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej", a także 100 tys. zł zadośćuczynienia dla siebie i 30 tys. na fundację Feminoteka.

Tuż po ogłoszeniu wyroku w rozmowie z portalem gosc.pl Terlikowski powiedział, że "w ustnym uzasadnieniu orzeczenia najbardziej uderzyło go stwierdzenie sądu, że jako katolik może nazywać aborcję zabijaniem dzieci, ale jedynie w sensie ogólnym, a nie w stosunku do konkretnych osób".


Sąd natomiast uznał, że Terlikowski swoją wypowiedzią nie naruszył prywatności Tysiąc, bo ta jest osobą publiczną. Alicja Tysiąc jest warszawską radną z ramienia SLD. Terlikowski zapowiedział apelację.Źródło: gosc.pl, onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...