Kłopoty Piotra Kaszubskiego i jego WhiteTime. Zajął się nim sanepid i inspekcja handlowa

Podczas kontroli sanepidu w firmie Estinity Piotr Kaszubski nie okazał inspekcji sanitarnej raportu bezpieczeństwa dot. WhiteTime
Podczas kontroli sanepidu w firmie Estinity Piotr Kaszubski nie okazał inspekcji sanitarnej raportu bezpieczeństwa dot. WhiteTime Fot. Julia Semaj
Potwierdziły się nasze doniesienia dotyczące produktu WhiteTime, sygnowanego przez Piotra Kaszubskiego. Dzięki kontroli Sanepidu i Inspekcji Handlowej wyszło na jaw, że producentem produktu jest firma zarejestrowana na matkę Kaszubskiego – Wiesławę Kaszubską. Inspekcja Handlowa kieruje sprawę do sądu, zaś Inspekcji Sanitarnej Kaszubski nie okazał raportu bezpieczeństwa kosmetyku.


Gdy kilka miesięcy temu napisałem o wątpliwym produkcie WhiteTime, szeroko reklamowanym przez internetowego celebrytę Piotra Kaszubskiego, wiele osób twierdziło, że czepiam się i próbuję niszczyć biznes uczciwemu człowiekowi. Wówczas chodziło m.in. o to, że WhiteTime – wybielacz do zębów – jest sprzedawany każdemu, zarówno za pośrednictwem strony internetowej, jak i Allegro, chociaż powinien być sprzedawany tylko tym osobom, które mają zalecenia od lekarzy i stosują preparat pod ich kontrolą.

Każda osoba, która została oszukana lub czuje się pokrzywdzona przez firmy: Whitetime Proffesional Distribution LLC, Hamilton Group Limited, Estinity Wiesława Kaszubska, MPM Entertainment LLC, Biocare, proszona jest o kontakt z Prokuratorem Agatą Kucharską z Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów, która prowadzi sprawę przeciwko Piotrowi Kaszubskiemu i bada przestępcze działania powyższych firm. Dane kontaktowe: Prokurator Agata Kucharska, telefon: 222171222, e-mail: prokuratura.mokotow@warszawa.po.gov.pl.

Ekspert polecający kosmetyk... nie istnieje
Wyjaśniłem również, że dr Jakub Dziewit, który na stronie www.whitetime.pl rekomendował produkt, nie wyraził zgody na wykorzystanie i publikację swojego wizerunku w tym celu. Zamieściłem wtedy oświadczenie dra Dziewita. 2 października Piotr Kaszubski na swoim profilu na Facebooku przyznał wreszcie, że wykorzystał wizerunek lekarza wbrew jego woli.


Nota bene, zaraz pojawiła się nowa "ekspertka" – dr Maria Hopfner, przedstawiona jako "Ekspert stomatologii estetycznej i profesjonalnego wybielania zębów systemem nakładkowym". Niestety, dr Marii Hopfner nie ma w rejestrze lekarzy na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej. Skontaktowałem się z NIL i w dziale rejestru poprosiłem o wyszukanie takiej osoby – nikogo o takim imieniu i nazwisku nie znaleziono. Jak się dowiedziałem, zgodnie z prawem oznacza to, że taki lekarz po prostu nie istnieje, ponieważ wszyscy są zobowiązani, żeby się tam zarejestrować.

Kontrole w firmie matki Kaszubskiego
Piotr Kaszubski musi jednak uporać się teraz z większymi problemami niż korzystanie z wizerunku lekarza, który nie zapewne nie istnieje. Jak się bowiem dowiedzieliśmy, nieprawidłowości wykryła u niego inspekcja handlowa. Stwierdziła nieprawidłowe oznakowanie produktu, co firma już, podobno, poprawiła. Do tego Inspekcja Sanitarna podczas kontroli nie otrzymała dokumentacji produktu do wglądu – w tym raportu bezpieczeństwa WhiteTime.

Czym jest raport bezpieczeństwa?

(...) Każdy kosmetyk wprowadzany do obrotu na terenie Unii Europejskiej i krajów EOG winien mieć sporządzoną dokumentację (dossier). Podstawowym elementem dokumentacji jest raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego (...)

W raporcie tym, poza podstawowymi danymi dotyczącymi kosmetyku i jego składników muszą znaleźć się informacje dotyczące narażenia oraz wyliczenia marginesu bezpieczeństwa poszczególnych składników produktu kosmetycznego. Raport musi być sporządzony przez osobę odpowiedzialną (safety assessor), która poza odpowiednim doświadczeniem i biegłością w sporządzaniu raportów musi posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych z dziedziny toksykologii, medycyny, farmacji lub dziedzin pokrewnych. CZYTAJ WIĘCEJ


za raportbezpieczenstwa.pl

Co więcej, wbrew temu, co może się wydawać, producentem produktu nie jest firma Piotra Kaszubskiego, a jego matki Wiesławy. Zaś na Allegro WhiteTime był sprzedawany właśnie z konta, w którym w rubryce "dane sprzedającego" widniały te same dane osoby, co... osoby posiadającej firmę ESTINITY Wiesława Kaszubska. Po zakupieniu WhiteTime w ten sposób, otrzymaliśmy maila z potwierdzeniem, w nim zaś – dane sprzedającego. Warto przy tym przypomnieć, że WhiteTime, ze względu na stężenie substancji wybielającej, powinien być sprzedawany wyłącznie w gabinetach dentystycznych. Z konta tego WhiteTime był sprzedawany jeszcze w październiku.


We wrześniu warszawski Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dokonał kontroli w firmie produkującej WhiteTime i ze względu na odnalezione nieprawidłowości w oznakowaniu zalecił... wstrzymanie obrotu produktem. Oczywiście, na stronie www.whitetime.pl i na Allegro cały czas można było kupić wybielacz. Również w październiku.

Brak raportu bezpieczeństwa?
W piśmie udostępnionym redakcji przez osobę zaangażowaną w sprawę, instytucja przyznała, że podczas kontroli "nie przedstawiono dokumentacji, ze szczególnym uwzględnieniem raportu bezpieczeństwa".

"Pełna weryfikacja prawidłowości oznakowania będzie możliwa po przedstawieniu przez osobę odpowiedzialną wyników badań laboratoryjnych potwierdzających stężenie H2o2 w ww. wybielaczu do zębów" – napisał Sanepid.

Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której przedsiębiorca – gdy Sanepid zapowiada u niego kontrolę – nie przygotowuje jednych z najważniejszych dokumentów do wglądu. Czemu Piotr Kaszubski nie przedstawił podczas kontroli dokumentów, w tym raportu bezpieczeństwa, tego nie wiemy.

Inspekcja handlowa chce kary
Jakby tego było mało, swoje obiekcje do WhiteTime miała też inspekcja handlowa. Ta również stwierdziła, że produkt był oznakowany niezgodnie z obowiązującym prawem. Głównym zarzutem był brak informacji o stężeniu nadtlenku wodoru. I chociaż, jak przyznała Inspekcja w rozmowie telefonicznej ze mną, "w toku kontroli wyeliminowano te nieprawidłowości", to i tak – ponieważ wcześniej dokonano wykroczenia w postaci niedopełnienia obowiązku prawidłowego oznakowania – kieruje sprawę do warszawskiego Sądu Rejonowego i chce ukarania producenta kosmetyku.

Tymczasem przywołajmy oświadczenie, jakie profil Estinity – ze zdjęciem Piotra Kaszubskiego - zamieścił we wrześniu na serwisie Wykop.pl. Napisał, tam, między innymi:
Piotr Kaszubski o WhiteTime w oświadczeniu na Wykopie:

Whitetime jako profesjonalny produkt do wybielania zębów, został zarejestrowany w Europejskim Systemie Notyfikacji Kosmetyków CPNP. Ponadto, uzyskał atesty bezpieczeństwa, posiada karty charakterystyki surowców, certyfikat europejskiej zgodności, został dopuszczony do obrotu i jest dystrybuowany zgodnie z literą prawa.
(...)
Chciałbym zaznaczyć, iż konkurencja / ludzie nieprzychylni nasyłają codziennie kontrole na moje firmy. Odwiedziła nas już Inspekcja pracy, Mazowiecki Inspektorat Sanitarny, Inspekcja Handlowa, Sanepid oraz Stacja epidemiologiczna. Każda kontrola zakończyła się pomyślnie, bez żadnego mandatu.O sytuacji informujemy, bo jak można zauważyć chociażby na fanpejdżu WhiteTime, kupuje go wiele osób, w tym młodych, a jest to kosmetyk o wysokim poziomie stężenia substancji wybielającej i używany nieprawidłowo może spowodować szkody dla zdrowia. Jak tylko producent kosmetyku Estinity dostarczy sanepidowi odpowiednich dokumentów, w tym raportu bezpieczeństwa, również o tym poinformujemy. Miejmy nadzieję, że to tylko problemy wynikające z braku doświadczenia w biznesie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem