Światowy ranking znajomości angielskiego: Polska na czele tabeli, wyprzedza Belgię, Niemcy, Szwajcarię. "Ogromny postęp"

Polacy bardzo dobrze wypadli w światowym rankingu znajomości języka [url=http://shutr.bz/1hjrxYq]angielskiego[/url].
Polacy bardzo dobrze wypadli w światowym rankingu znajomości języka angielskiego. Fot. Shutterstock.com
Szkoła językowa EF Education First opublikowała wyniki swojego dorocznego rankingu znajomości języka angielskiego w kilkudziesięciu krajach świata. Polska, co dla wielu może być niespodzianką, zajmuje w nim bardzo wysokie, 8. miejsce, wyprzedzając m.in. Belgię, Niemcy i Szwajcarię.

“Polska i Węgry odnotowały ogromny postęp jeśli chodzi o poziom znajomości angielskiego. Te nowe umiejętności językowe są ważnym krokiem ku budowie gospodarki opartej na wiedzy, do stworzenia której aspirują oba kraje” – czytamy w komunikacie podsumowującym badania nad EF English Proficiency Index (EF EPI), przeprowadzone przez szkołę językową EF Education First.

W tym obejmującym 60 krajów nieanglojęzycznych zestawieniu nasz kraj zajmuje wysokie, ósme miejsce. Węgrzy uplasowali się zaraz za nami. Polskę wyprzedziły zaś Finlandia, Austria, Dania, Estonia, Holandia, Norwegia i Szwecja, zajmująca pierwsze miejsce.

Co ciekawe, wedle tego badania Polacy po angielsku mówią lepiej nie tylko od wszystkich naszych sąsiadów (w tym zajmujących 14. miejsce Niemiec), ale także np. od Szwajcarów (miejsce 16.), Francuzów (miejsce 35.), Belgów (miejsce 13.) czy Hindusów (miejsce 21.).Metodologia zestawienia opiera się na 750 tys. testów przeprowadzonych na dorosłych w 60 różnych krajach w 2012 roku. Były to trzy różne testy online, z których jeden stanowił część procesu rekrutacyjnego do szkół EF Education First, a dwa pozostałe były dobrowolne i otwarte dla wszystkich użytkowników internetu. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, “nie było żadnego rodzaju nagród czy zachęt, który mogłoby wpływać na chęć sztucznego zawyżania swoich wyników”.

Ponieważ tegoroczne badanie uwzględniało także zmiany poziomu znajomości angielskiego w ostatnich kilku latach, z wyników można wyczytać, które kraje zrobiły największy postęp.

W tym rankingu Polska również wypada dobrze, co świadczy o tym, że “pęd do znajomości” języka angielskiego w ostatnich latach wcale nie osłabł. Pod tym względem jesteśmy na jeszcze wyższym, 6. miejscu. Wyprzedzają nas nie tylko Węgrzy, ale i Wietnam, Indonezja, Kazachstan oraz Turcja, gdzie postępy są najbardziej znaczące.

Dr Christopher McCormick
szef Zespołu Naukowego i badawczego EF

Porównanie krajów z ich sąsiadami, partnerami handlowymi czy rywalami, pozwala na fascynujące obserwowanie tego, jak różnią się między sobą narodowe priorytety i polityki edukacyjne. CZYTAJ WIĘCEJ


Ciekawa jest także inna obserwacja: o ile pierwszych siedem miejsc rankingu zajmują niewielkie, europejskie narody, które z racji skali niemal z konieczności muszą być “nastawione na zagranicę”, o tyle tuż za nimi plasuje się relatywnie duża i ludna Polska, deklasując w tym rankingu inne europejskie kraje o podobnym do nas potencjale ludnościowym.

Źródło: EF
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...