Nagroda im. Teresy Torańskiej dla Edyty Krześniak za materiał o faszerowaniu zwierząt lekami

Tomasz Lis podczas rozdania nagród im. Teresy Torańskiej
Tomasz Lis podczas rozdania nagród im. Teresy Torańskiej Fot. Daria Dziewięcka /naTemat
Przyznano nagrody w pierwszym konkursie im. Teresy Torańskiej. Za najlepszy materiał dziennikarski Kapituła uznała telewizyjne śledztwo Edyty Krześniak, która ujawniła jak polscy hodowcy zwierząt nielegalnie handlują antybiotykami i faszerują nimi zwierzęta.


Najlepszy materiałem dziennikarskim został telewizyjny reportaż Edyty Krześniak "Afera antybiotykowa". Dziennikarka ujawniła w nim nielegalny proceder handlowania antybiotykami i faszerowania nimi zwierząt. Krześniak zrobiła na jury wrażenie dbałością o szczegóły przy zachowaniu płynności narracji.

Za najlepszy debiut uznano wywiad Bartłomieja Pogranicznego z Danielem Olbrychskim. Opublikowano go w gazetce szkolnej "Batorak", która ukazuje się w gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Pograniczny otrzymał stypendium za "instynkt i wytrwałość", czyli cechy, w opinii jury, niezwykle cenne u młodego dziennikarza.

W kategorii "książka" wygrała Małgorzata Rejmer za "Bukareszt. Krew i kurz". Jest to dzieło z dziedziny literatury faktu, opublikowane przez wydawnictwo Czarne. Kapituła chwaliła przybliżenie tematu, o którym na co dzień się nie mówi, a także za przedstawienie historii miasta i mieszkańców - historii naznaczonej totalitaryzmem.

Przyznano też nagrodę za działalność publiczną - otrzymał ją konstytucjonalista prof. Jerzy Stępień. Profesor współtworzył reformę administracji publicznej w latach '90, zaś w latach 2006-2008 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie wykłada na Uczelni Łazarskiego. Prof. Stępień często idzie "pod prąd" w swoich wypowiedziach - twierdzi na przykład, wbrew wyrokowi Naczelnego Sądu Administracyjnego, że pieniądze w OFE są własnością obywateli, a nie państwa.

Wybór prof. Stępnia wyjaśniono "szacunkiem dla prawa, jaki żywi profesor", ale też "siłą i wytrwałością" z jaką konstytucjonalista prawa przestrzega. Jury zaznaczyło, że profesor nie spoczywa na laurach, tylko wciąż aktywnie tworzy lepsze prawo w Polsce.


Nagrody im. Teresy Torańskiej przyznaje Fundacja imienia znanej dziennikarki we współpracy z "Newsweekiem". Celem fundacji jest "wspieranie twórczości dziennikarskiej i pisarskiej, propagowanie kultury słowa oraz kreowanie i umacnianie postaw etycznych dziennikarzy".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać
FELIETON 0 0"W trzy miesiące zarobisz tyle, ile przez całą kadencję". Oto metody, którymi PiS może wyrwać Senat
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Krystyna Janda znów to zrobiła. Jeden obraźliwy wpis skasowała, drugi pozostał

POZNAJ DADHERO.PL

DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Byliśmy w nowym bastionie "dobrej zmiany" i wiemy, skąd prawie 90 proc. poparcia dla PiS
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię
WYWIAD 0 0"Towarzystwo wzajemnej adoracji". W jej okręgu PiS zmiażdżyło PO, mówi o błędach własnej partii
0 0"Będę rozmawiała ze wszystkimi". Lidia Staroń mówi o Senacie