Odwrócony „sieg heil”, czyli „quenelle” za sprawą piłkarza Nicholasa Anelki wypływa na szerokie wody. Według jego twórcy Dieudonne M'bala M'bala jest to gest antyestablishmentowy i antysyjonistyczny, jednak istnieją przesłanki, by wierzyć, że jest inaczej.
Piłkarze wykonują różne gesty po zdobyciu bramki. Tyle że nie każdy można tolerować. Tak jest w przypadku quenelle wykonanego przez Nicholasa Anelkę po strzeleniu gola dla West Bromwich Albion. Jest to de facto odwrócony nazistowski salut stworzony przez antysemickiego aktywistę Dieudonne M'bala M'bali.
Co to jest Quenelle?
Quenelle to po francusku pierożek lub pulpet. Wykonuje się go za pomocą wysuniętej jednej ręki skierowanej w dół, zaś dłonią drugiej dotyka się jej ramienia. Wiele osób postrzega ją jako odwrócony „nazistowski salut” i wyraz antysemityzmu. CZYTAJ WIĘCEJ
za Wkipedią
Choć twórca zarzeka się, że quenelle nie jest antysemicki, a jedynie antysyjonistyczny i antyestablishmentowy, to mało kto daje temu wiarę. Sam M'bala M'bala wielokrotnie był skazywany za słowa nienawiści wobec Żydów, zaś jego gest był wykonywany w miejscach czci holokaustu. Poniżej jako dowód przedstawiamy grupy młodych Francuzów wykonujących ten antysemicki gest.
Jednak dopiero teraz quenelle, za sprawą Nicholasa Anelki, wypłynął na szerokie wody. Wcześniej znany był tylko we Francji. Choć władze angielskiej Premier League zareagowały natychmiastowo i zmusiły piłkarza do przeprosin, to szkody zostały już wyrządzone. Poparcie dla Anelki wykonującego quenelle wyraziło szereg francuskich piłkarzy.
Pod lupę wzięto także innych sportowców, którzy wcześniej wykonywali ten sam gest. Przepraszać musiała gwiazda NBA Tony Parker, który pokazał quenelle w obecności pomysłodawcy gestu Dieudonne'a. Do tego swoje przeprosiny opublikował na Twitterze piłkarz Samir Nasri, który dwa miesiące temu wykonał ten samgest przed stadionem Manchesteru City.
Niestety takie żarty spowodują, że za sprawą gwiazd sportu coraz więcej osób pozna ten gest i uzna za normalne wykonywanie quenelle. Dlatego należy pochwalić szefów Premiership oraz władze NBA za szybką reakcję. W sporcie nie może być miejsca na wykonywanie gestów, które mają na celu tylko i wyłącznie obrażaniu przedstawicieli innych narodów.
Mój gest, który opublikowałem dwa miesiące temu symbolizuje to, że jestem przeciwko systemowi. To nie ma nic wspólnego z byciem antysemitą, czy byciem przeciwnym żydom. Przepraszam wszystkich, którzy mogliby pomyśleć, że ten gest symbolizował coś z tamtej natury. CZYTAJ WIĘCEJ