Prawdziwy mistrz MMA. Historia Czeczena, który pokochał Polskę

Z pochodzenia Czeczen, obecnie reprezentuje barwy Polski. Mamed Khalidov, najlepszy zawodnik MMA w Polsce i Europie
Z pochodzenia Czeczen, obecnie reprezentuje barwy Polski. Mamed Khalidov, najlepszy zawodnik MMA w Polsce i Europie fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta
15 lat temu oglądał zagładę Czeczenii. Na jego oczach spadały bomby, umierali ludzie. On starał się poświęcać nauce i treningom. Opłaciło się. Dziś na ringu MMA jest najlepszy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Został dostrzeżony przez masowe media, wystąpi w programie Kuby Wojewódzkiego. W przeciwieństwie do Mariusza Pudzianowskiego, o którym niedawno pisaliśmy, o Mamedzie Chalidowie eksperci mówią jednogłośnie - klasa światowa.- Myśleliśmy, że wojna z Rosjanami będzie krótka. Ale im konflikt bardziej się rozwijał, tym bardziej był tragiczny. Pierwsza armia, która wjechała do Czeczeni, składała się w większości z 18-letnich chłopców, zupełnie nieświadomych, w co zostali wmieszani. Przyznam, że szkoda mi ich było - mówił sam zawodnik w rozmowie z dziennikarzami Gazety Polskiej. Ale jak podkreśla, wojna też czegoś go nauczyła: - Nauczyła mnie, że każdy dzień może uczynić mnie mocniejszym niż kiedykolwiek.


Przeczytaj nasz wywiad z Mamedem Khalidovem, mistrzem MMA federacji KSW

Poruszający film o Mamedzie Chalidowie


W momencie wybuchu wojny miał 14 lat. Trzy lata później z grupą Czeczenów trafił do Polski. - Nauczyć się tego języka to tragedia. Po tylu latach nadal nie umiem powiedzieć chrząszcz - opowiada z uśmiechem w filmie. Dopiero w 2004 roku rozpoczął regularne treningi. Na zdobycie międzynarodowego mistrzostwa Polski wystarczyły mu zaledwie dwa lata.

Tak Mamed trafia do Polski (blog frivolous)

Kiedy w 1996 r. Aleksander Lebied' i Asłan Maschadow podpisują w Chasawjurcie rozejm, Mamed ma 16 lat. Rok później nadarza się okazja do wyjazdu na studia. To pomysł jego rodziców. Ówczesna Czeczenia nie nadaje się do studiowania. Grozny jest zniszczony, niemalże zrównany z ziemią. Mamed pomyślnie przechodzi egzaminy z geografii i języka obcego. Trzeba jeszcze wybrać miejsce docelowe. Do wyboru są Włochy, Egipt oraz Polska. Wybór pada na kraj nadwiślański. Powód iście prozaiczny – Polska położona jest najbliżej. Dziś pytany o to, czy zmieniłby swój wybór mogąc cofnąć się w czasie, twierdzi, że za nic w świecie. CZYTAJ WIĘCEJ


Jest rok 2010, Mamed Khalidov staje się Mamedem Chalidowem. Dostaje polskie obywatelstwo i jak sam przyznaje chce reprezentować barwy kraju, który dał mu tak wiele. - Jestem Czeczenem i jestem Polakiem - mówi o sobie. Polska dała mu tak wiele, bo to tutaj Mamed skończył najpierw szkołę językową we Wrocławiu, a później rozpoczął studia i treningi w Olsztynie. Barwy Arrachion MMA Olsztyn reprezentuje do dziś.


Walki Pudziana to sport czy pokazówka?

- Proszę sobie wyobrazić, że pan jedzie gdzieś za granicą i nagle zapomina o Polsce, Mamed nigdy nie zapomniał skąd pochodzi i zawsze demonstruje przywiązanie do rodzimego kraju - mówi nam Jędrzej Kowalik z serwisu Fight24.pl.

Przy tej piosence Mamed wchodzi na ring przed kolejnymi walkamiChalidow na ring wychodzi nie tylko przy czeczeńskich rytmach, ale i w koszulce, z której bije jasny przekaz - "Wolna Czeczenia" - To nie jest w żadnym wypadku okazywanie agresji ani antyrosyjska manifestacja. Nie czuję nienawiści do Rosjan, przecież nie każdy Rosjanin jest zły. A winnych osądzi Bóg... - mówił Chalidow w wywiadzie dla Łukasza Adamskiego i Grzegorza Wierzchołowskiego.

Klasa światowa

- Olsztyński Arrachion to bardzo solidny klub, Tam też trenuje jego kuzyn Saidov. W ogóle w MMA na sukces jednego zawodnika składa się praca bardzo wielu osób i to, że znalazł się właśnie w Olsztynie też miało ogromne znaczenie dla jego kariery - mówi Jędrzej Kowalik.

Z pewnością jednak bez ogromu pracy i uporu, jaki Mamed wkłada w treningi nie miałby szansy być w tym miejscu swojej kariery w jakim jest. A to absolutnie klasa światowa.
- Bezdyskusyjnie. Jest ogromny problem, żeby znaleźć mu teraz godnego rywala, bo każdego, kto nie ma podpisanego kontraktu z UFC Mamed pokonuje bez problemów. Gdzieś tam w kolejce czeka jeszcze Hector Lombard - mówi nasz rozmówca.

W takim razie dlaczego reprezentant Polski nie może walczyć na ringu z najlepszymi zawodnikami z UFC? - Powodów jest kilka, m.in. fakt, że w momencie kiedy ktoś walczy w UFC, to ta federacja ma na niego wyłączność. Nie może startować w żadnych innych zawodach. W przypadku Mameda jestem rozdarty. Z jednej strony fajnie by było, gdyby zrobił krok w przód i podpisał kontrakt z UFC, ale z drugiej nie moglibyśmy go oglądać na galach w Polsce i Europie. Jednak jestem pewien, że to nieuniknione. Zawodnik tej klasy co on, bez problemów poradziłby sobie w UFC - tłumaczy Jędrzej Kowalik.

Ostatnia walka Chalidowa


Podobnego zdania w rozmowie z nami był dziennikarz MMA Rocks Paweł Kowalik.
- Taki Mamed Chalidow to klasa światowa. W swojej wadze nie ma wielu zawodników jego pokroju. W tej chwili wręcz ciężko mu znaleźć rywala. Uporał się bez większych problemów z Taylorem. A to o czymś świadczy - mówił przy okazji rozmowy o Mariuszu Pudzianowskim

Walki Mameda Chalidowa


Najbliższy pojedynek Mameda 12 maja w Łodzi. Przeciwnik jeszcze nie znany. Ale na dobrą sprawę, czy to z kim ma się zmierzyć Chalidow, ma jakiekolwiek znaczenie?

Czekamy po prostu na kolejne zwycięstwo czeczeńskiego zawodnika.

Czeczeńskiego i naszego.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Jedyny taki powiat w Polsce wschodniej. "Kto mi wytłumaczy, co sprawia, że tam zawsze na żółto?"

MAMADU

0 0Enrique Iglesias pokazał, jak bawi się z dziećmi. Fani pokochali uroczy film
0 0Jak w 30 sekund zranić tysiące dzieci? Odpowiedź to spot finansowany przez resort sprawiedliwości
WARTO WIEDZIEĆ 0 0"Tykająca bomba". Kurdowie pilnowali obozów dla bojowników ISIS i ich rodzin. Oto co się tam dzieje
WYWIAD 0 0"Jeszcze trochę i nazwą nas kułakami". Ten przedsiębiorca jako jedyny pokonał PiS na wschodzie
POLECAMY 0 0"Nasz prezydent, Wasz premier". Tak opozycja może pokonać Dudę w wyborach prezydenckich
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać
FELIETON 0 0"W trzy miesiące zarobisz tyle, ile przez całą kadencję". Oto metody, którymi PiS może wyrwać Senat
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Krystyna Janda znów to zrobiła. Jeden obraźliwy wpis skasowała, drugi pozostał

POZNAJ DADHERO.PL

DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Byliśmy w nowym bastionie "dobrej zmiany" i wiemy, skąd prawie 90 proc. poparcia dla PiS