''Najpierw wykryć, potem wyleczyć''. Rusza druga edycja kampanii ''Rak. To się leczy'', która na wesoło walczy z rakiem

Rusza druga edycja kampanii społecznej ''Rak. To się leczy''.
Rusza druga edycja kampanii społecznej ''Rak. To się leczy''. kampania ''Rak. To się leczy''
Rak przeraża, kojarzy się z cierpieniem i śmiercią. Strach dla niewielu jest jednak motywacją do badania, bo po co, skoro nie ma nadziei? A nadzieja jest, bo wczesne wykrycie jest właściwie jednoznaczne z wyleczeniem. Właśnie z tym pozytywnym i niestandardowym przekazem rusza po raz kolejny kampania ''Rak. To się leczy''.

Kampanię społeczną ''Rak. To się leczy'' zainaugurowano nieprzypadkowo 4 lutego – to w końcu Światowy Dzień Walki z Rakiem. A walczyć trzeba, bo w Polsce wciąż rośnie liczba zachorowań na nowotwory. Mimo to, Polacy zgłaszają się do lekarza, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Chociaż rak wcale nie musi być śmiertelny.

– Chcemy zmienić podejście. Nie mamy bać się tej choroby, tylko mamy mieć świadomość, że wczesne wykrycie jest równoznaczne z wyleczeniem. Nie można się dać strachowi – przekonuje prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojskowego Instytutu Medycznego. Mimo rosnącej liczby zachorowań na nowotwory, spadła umieralność, co oznacza, że coraz więcej pacjentów trafia do lekarza, kiedy jest jeszcze szansa na leczenie.

Śmiechem, nie strachem
Organizatorzy ''Rak. To się leczy'' już drugą edycję chcą walczyć z chorobą na wesoło. Nie chcą grozić, straszyć rakiem, ale pozytywnym przekazem nieco go ujarzmić i w ten sposób sprawić, żeby Polacy zamiast sparaliżowani strachem przed nowotworem, byli zmobilizowani do walki o własne zdrowie i życie. Nietypowy i nieco kabaretowy wydźwięk kampanii podkreślić mają ilustracje znanego rysownika i satyryka, blogera naTemat Henryka Sawki. Postaci narysowane przez Henryka Sawkę będą mówiły głosem Zbigniewa Zamachowskiego i Bronisława Cieślaka.Według ekspertów wspierających i współorganizujących kampanię, humor połączony z edukacją przyniesie więcej pozytywów niż akcje przepełnione strachem i widmem śmierci. – Z doświadczenia wiemy, że o chorobie nowotworowej nie zawsze umiemy rozmawiać. Wciąż pokutuje u nas obraz raka jako choroby nieuleczalnej, o której najlepiej nie mówić, a badania profilaktyczne odkładać na potem. I właśnie ta kampania to zmienia. Lekki język, humor i profesjonalna informacja to najlepsze narzędzia, by trafić do jak największej liczby odbiorców – podkreśla Krystyna Wechmann, wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych - współorganizatora kampanii.

Cztery kroki
Tegoroczna edycja ma nie tylko popularyzować badania profilaktyczne, które wielu Polakom mogą uratować życie, ale również ma przekonywać do zmiany stylu życia. Nawiązując do Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, kampania będzie promować cztery zasady: odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, unikanie używek (szczególnie palenia) i nadmiernego opalania. To proste kroki, które w znaczący sposób mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia nowotworu.

Walka z rakiem zaczyna się od prostych kroków:
- Badaj się regularnie!
- Nie pal i zrezygnuj z używek!
- Dbaj o zdrową dietę!
- Bądź aktywny!
CZYTAJ WIĘCEJ


Źródło: Kampania ''Rak. To się leczy''

Eksperci zwracają uwagę, że szansą na zmianę bolesnych statystyk onkologicznych w Polsce jest przede wszystkim zmiana świadomości społecznej. – To poważna choroba, ale mamy coraz więcej sukcesów. Potrafimy ją skutecznie leczyć i wcześnie wykryć – zaznacza prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i przekonuje, że aby skutecznie walczyć z nowotworem, ''musimy doprowadzić do jakościowych zmian w polskim systemie opieki onkologicznej, ale przede wszystkim przekonać Polaków, że sami mogą wiele zrobić dla swojego zdrowia''.

Pomocna ma być chociażby bezpłatna aplikacja ''PiersiBadacze'', która już została doceniona przez kobiety i środowisko medyczną. Niezbędne jest też wprowadzenie ''od zaraz'' czterech zasad z Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. – Bez zastosowania się do tych zasad, walka nas lekarzy z rakiem będzie dużo mniej skuteczna – dodaje prof. Jassem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...