Które uczelnie dają najlepsze zarobki absolwentom? Wygrywa SGH, ale ekspert ostrzega: takie rankingi nie są wymierne

Po jakiej uczelni zarabia się najwięcej? Według Sedlak & Sedlak, po SGH
Po jakiej uczelni zarabia się najwięcej? Według Sedlak & Sedlak, po SGH Fot. Bartosz Bobkowski/Agencja Gazeta
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest uczelnią, której absolwencji zarabiali najwięcej w 2013 roku – wynika z raportu Sedlak & Sedlak. Drugie miejsce zajał Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Ale na ile taki ranking jest wymierny? - Nie należy traktować go jak wyroczni – ocenia Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club ds. rynku pracy.


Po jakiej uczelni zarabia się najlepiej? Sprawdził to Sedlak & Sedlak, z którego badania jasno wynika, że najlepsza jest warszawska Szkoła Główna Handlowa. Ale i absolwenci innych placówek radzą sobie na rynku pracy całkiem nieźle.

Najbogatsi są specjaliści
Po SGH zarabia się najlepiej – mediana absolwentów w 2013 wyniosła tam 4,2 tysiąca złotych w okresie roku po zakończeniu studiów. Nieco gorszy był Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu z medianą 3725 zł - opisuje badanie TVN24 BiŚ.

Trzecie miejsce zajęły jednocześnie Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski, obie z wynikiem 3,5 tysiąca złotych. Oprócz tego, w czołówce rankingu znalazło się kilka uczelni technicznych: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (3,2 tys. zł), Politechnika Śląska (3,2 tys. zł), Politechnika Wrocławska (3 150 zł) i Politechnika Gdańska (3 064 zł). Za nimi były już tylko uczelnie, których absolwenci uzyskali medianę poniżej 3 tysięcy złotych.


Ranking uwzględnił wynagrodzenia absolwentów studiów magisterskich 19 uczelni. Staż pracy badanych nie przekraczał 1 rok. Do rankingu załapały się tylko te uczelnie, gdzie próba badania wyniosła 40 lub więcej.

Stworzono też ranking uczelni, gdzie absolwenci zarabiają najwięcej – ale bez uwzględniania stażu pracy. Tutaj próba wynosiła 500 osób lub więcej, w zestawieniu umieszczono 25 uczelni. Ponownie wygrała Szkoła Główna Handlowa z medianą 8 tys. złotych. Za SGH są: Politechnika Warszawska (7100 zł) i Politechnika Gdańska (6300 zł). Jak więc widać, to nadal techniczne i specjalistyczne studia dają najlepiej płatną pracę.

Ranking nie do końca wymierny
Przynajmniej w teorii, bo Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy z BCC, przyznaje, że do takiego rankingu należy podchodzić ostrożnie. Moja rozmówczyni od razu wskazała kilka słabych punktów badania. - Zbyt mała próba. 500 osób to nawet nie jest jeden rocznik wychodzący z uczelni – wskazuje specjalistka.

Nie wzięto też pod uwagę liczby osób, które nie pracują, co mogłoby mieć znaczący wpływ na wyniki. Do tego nie ma rozróżnienia na kierunki i płeć, a to jest ważne – podkreśla Staniewicz. Wiadomo bowiem, że w ramach jednej uczelni działają różne kierunki studiów i po niektórych – na przykład finansowych – można znaleźć lepiej płatną pracę, niż po innych, ale ostatecznie w badaniu ta różnica przepada.

Trzeba pokazywać podział na płeć
Z kolei podział na płeć, jak wyjaśnia Dominika Staniewicz, jest o tyle istotny, że kobiety zazwyczaj wybierają mniej płatne zawody, do tego nawet na tych samych stanowiskach często zarabiają mniej. Trzeba by więc zobaczyć, jaka jest struktura płci na danej uczelni – bo jeśli jest na niej więcej kobiet, to prawdopodobnie wynik takiej szkoły będzie zaniżony.

Do tego nie wiadomo, czy osoby, których zarobki badano, miały już jakieś doświadczenie zawodowe ze studiów. Co prawda, w rankingu podkreślone zostało, że badanie dotyczy osób, które są dopiero w pierwszej pracy, ale nie wiadomo przecież, czy np. na studiach nie zdobywały doświadczenia nawet w postaci darmowych praktyk, co też może wpływać potem na wysokość zarobków.

Dominika Staniewicz zaznacza przy tym, że akurat takiego rankingu nie należy uznawać za wyrocznię w kwestii tego, ile możliwie zarobimy po danej uczelni. Wygląda więc na to, że złośliwe powiedzenie: „statystycznie ja i mój pies mamy po trzy nogi”, znajduje odzwierciedlenie również tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Olga Bołądź rzuciła wyzwanie koleżankom z branży. Teraz kobiety dołączają do #boladzchallenge
0 0Czekasz, aż ostygnie, zanim włożysz do lodówki? 3 kulinarne błędy, które popełnia każdy Polak
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!