Premier obiecał, że dodatkowego opodatkowania internetu nie będzie, ale Ministerstwo Finansów nadal swoje

Ministerstwo Finansów wbrew premierowi Tuskowi nadal chce dodatkowego opodatkowania internetu.
Ministerstwo Finansów wbrew premierowi Tuskowi nadal chce dodatkowego opodatkowania internetu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Chociaż minął już tydzień od konferencji prasowej, na której Donald Tusk zapewnił, że nie będzie dodatkowego opodatkowania internetu, to jego wypowiedź chyba nie dotarła do Ministerstwa Finansów. Resort kierowany przez Mateusza Szczurka nadal upiera się przy swoim. Zdaniem urzędników wyłączenie infrastruktury internetowej z opodatkowania jest niesprawiedliwe i może nas narazić na kary Komisji Europejskiej.


"Jestem po stronie szybkiego internetu" – oznajmił nieco ponad tydzień temu Donald Tusk. Odpowiadając na postawione przez nas pytanie szef rządu zapewnił, że będzie się sprzeciwiał dodatkowemu opodatkowaniu internetu. Wspierane przez Ministerstwo Finansów gminy chcą obłożenia podatkiem kanalizacji kablowej, która stanowi podstawę dla rozwoju sieci szybkiego internetu.

Okazuje się, że pomimo wyraźnego stanowiska premiera, resort Mateusza Szczurka nadal obstaje przy swoim. Jak poinformowało nas biuro prasowe ministerstwa, resort podtrzymuje swoje negatywne uwagi, które podczas konsultacji międzyresortowych zgłosił do projektu nowej ustawy samorządowej. To w niej zapisano, że podatek od budowli nie będzie obejmował kanalizacji kablowej. Zdaniem Ministerstwa Finansów – niesłusznie.

Urzędnicy oceniają, że taki zapis narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa. – W różny sposób potraktowani będą przedsiębiorcy znajdujący się w podobnej sytuacji faktycznej, z tytułu posiadania kabli umieszczonych w ziemi lub nad nią będą opodatkowani, natomiast kable umieszczone w kanalizacji kablowej będą zwolnione z podatku – przekonuje biuro prasowe MF.


Dodatkowo urzędnicy ostrzegają, że takie wyłączenie z opodatkowania może zostać uznane przez Komisję Europejską za niedozwoloną pomoc publiczną. – Oznaczać [to] będzie dla beneficjentów konieczność zwrotu pomocy w raz z odsetkami, a dla Skarbu Państwa odpowiedzialność odszkodowawczą – ostrzega Ministerstwo Finansów.

Wkrótce prace nad nowelizacją ustawy samorządowej będą finalizowane. Wtedy okaże się, czy premier jest konsekwentny i czyje argumenty przeważyły. W interesie wszystkich internautów jest, by bardziej przekonywający był minister administracji i cyfryzacji.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!