W tygodniku Wprost rozmowa z fikcyjną postacią o ogromnym doświadczeniu. Michał Majewski i Paweł Reszka przepytują Vincenta Severskiego, bardzo doświadczonego oficera polskiego wywiadu, ukrywającego się pod literackim pseudonimem. Severski pracował w Agencji Wywiadu 27 lat, odszedł i został pisarzem. Wydał powieść "Nielegalni".
Oficer pracował między innymi w państwach byłego ZSRR i krajach muzułmańskich. Uczestniczył w około 140 misjach, ponad 1/3 z nich odbywała się za granicą. W Agencji Wywiadu był zastępcą dyrektora jednego z biur. Odszedł z AW w stopniu pułkownika.
Dziennikarze pytają byłego pułkownika, czy Polska została wykorzystana przez Stany Zjednoczone w sprawie więzienia CIA. Ten odpowiada, że Amerykanie nie powinni nam proponować utworzenia więzienia, a Polska nie powinna się na to zgadzać.
Zwraca jednocześnie uwagę, że nastroje społeczne, polityczne i w społeczności wywiadu były po zamachach 11 września zupełnie inne niż są teraz. Politycy byli gotowi zgodzić się na dużo więcej, bo poczucie zagrożenia i jednocześnie wspólnoty przeciwko terroryzmowi było nieporównanie silniejsze niż w 2012 roku.
Severski mówi, że sprawa więzienia CIA szkodzi polskim interesom. Oficer jest przekonany, że prokuratura powinna dochodzenie umorzyć, bo specyfika pracy wywiadu "wymyka się prostym ocenom prawnym". Jego zdaniem utworzenie więzienia było "stanem wyższej konieczności".
Najważniejszy fragment rozmowy dotyczy wiedzy polityków o tym, co dzieje się w willi w szkole wywiadu w Kiejkutach. Były oficer wywiadu mówi Wprost: - O więzieniach CIA musieli wiedzieć wszyscy prezydenci i premierzy. Nie ma wyjścia. Obowiązkiem premiera było wiedzieć, co się dzieje w państwie. Szef AW nie jest prywatną osobą, podlega szefowi rządu. Przychodzi nowy premier i nasadza "swojego" szefa Agencji Wywiadu. I ten szef robi remanent i melduje. Uważam, że dotychczasowa wstrzemięźliwość polityków w tej sprawie jest słuszna. Miller, Marcinkiewicz, Kaczyński i w końcu Tusk zachowali się prawidłowo.
Severski opowiada w wywiadzie także o metodach tortur, o wyciąganiu informacji przez wywiady od podsłuchiwanej osoby.