Kim jest Jacek Jaroszewski? To od jego decyzji zależy los Kamila Glika

Kamil Dachnij
Zamieszanie wokół zdrowia Kamila Glika zwróciło uwagę wszystkich na osobę dr Jacka Jaroszewskiego, który we wtorek zdecyduje, czy piłkarz pojedzie na Mistrzostwa Świata w Rosji. Poznański lekarz z reprezentacją Polski związany jest już 10 lat, ale swoją karierę z piłką nożną zaczynał nawet wcześniej.
Jacek Jaroszewski jest lekarzem reprezentacji Polski od 2008 roku. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Do piłki nożnej Jacek Jaroszewski trafił w 2002 roku, gdy został lekarzem Groclinu Grodzisk Wielkopolski. Był to swoisty ewenement, bo w tamtym czasie większość klubów nie zatrudniało lekarzy na stałe. W wywiadzie udzielonym "Przeglądowi Sportowemu", Jaroszewski przytoczył kulisy swoich początków. – Umówiłem się z prezesem Groclinu Zbigniewem Drzymałą, że przez pół roku będę pracował za darmo i jeśli po tym czasie uznają, że jestem im potrzebny, to mnie zatrudnią. Zaryzykowałem. Na początku bardzo wiele uczyłem się od fizjoterapeutów. Pierwsze moje diagnozy piłkarze sprawdzali u innych lekarzy. Zanim zawodnicy mi zaufali, musiało minąć kilka lat – powiedział.


W następnych latach Jaroszewski pracował w Polonii Warszawa oraz w Legii. Jednak najważniejszy moment nadszedł w 2008 roku, gdy poznański ortopeda został zaproszony do współpracy przez ówczesnego trenera reprezentacji Polski, Leo Beenhakkera. Jak sam przyznał, stało się to przypadkiem. – Jurek Grzywocz, który pełnił funkcję lekarza kadry, zrezygnował. Leo Beenhakker szukał szybkiego zastępstwa. Zgrupowanie było we Wronkach, ja pracowałem w Groclinie, więc byłem najbliżej. Umówiliśmy się, że popracuję przez miesiąc na próbę. Obu stronom odpowiadała współpraca i tak zostało. Później trener Smuda wziął swojego lekarza, ale tak się złożyło, że zarówno Waldemar Fornalik, jak i Adam Nawałka zadzwonili akurat do mnie. Oczywiście bardzo się z tego powodu cieszę – powiedział portalowi polskatimes.pl.

Oprócz tego lekarz reprezentacji Polski jest również przewodniczącym komisji medycznej polskiego związku piłki nożnej oraz licencjonowanym lekarzem tej komisji.
Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta
Nie tylko piłka nożna
Na codzień dr Jacek Jaroszewski jest Kierownikiem Medycznym Centrum Ortopedii i Rehabilitacji ENEL-Sport, które ma swoją siedzibę w Warszawie. Klinika została otwarta wraz ze szpitalem trzy lata temu i świadczy kompleksowe usługi medyczne z zakresu diagnostyki, rehabilitacji, leczenia operacyjnego i nieoperacyjnego urazów sportowych oraz schorzeń ortopedycznych. – Chcielibyśmy, by pacjenci przychodzili do nas, aby dobrze zaplanować trening czy wybrać sport odpowiedni dla siebie, a nie tylko wtedy, kiedy już przydarzyła się im kontuzja – tłumaczył Jaroszewski.

Ortopeda wciąż mieszka w Wielkopolsce. Prywatnie gra w tenisa, jest instruktorem narciarstwa oraz uprawia skialpinizm, czyli połączenie wspinaczki zimowej i zjazdu narciarskiego. – Sport i rekreacja zawsze były obecne w moim życiu. Jestem taternikiem i skialpinistą. Zjeżdżałem z takich szczytów jak Mont Blanc i Elbrus. Poza tym przez dziesięć lat uprawiałem biegi średniodystansowe w Energetyku Poznań – powiedział w jednym z wywiadów. Był mistrzem Polski uniwersytetów medycznych na 1500 i 3000 metrów.

Sprawa Kamila Glika
Jeszcze kilka lat temu na pytanie o to, który z zawodników jest wyjątkowo wytrzymały, dr Jaroszewski wskazał na Kamila Glika. – Gdy Kamil Glik macha ręką po pomoc medyczną, od razu wiemy, że stało się coś poważnego – oznajmił. Sprawa ze zdrowiem Glika nabrała szczególnej wagi w ostatnich dniach po tym, jak piłkarz doznał poważnej kontuzji barku, w czasie gry w siatkonogę w trakcie przygotowań do Mistrzostw Świata w Rosji.