I tak wygląda pomoc PiS dla niepełnosprawnych. W ustawie zapomniano o... dzieciach

Paweł Kalisz
Ustawa o pomocy niepełnosprawnym ma błąd, który w praktyce może oznaczać, że pieniędzy nie dostaną dzieci poniżej szesnastego roku życia. Choć ustawa ma wejść w życie już za kilka dni, autorzy dopiero teraz zorientowali się, jak duży błąd popełniono – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Autorzy ustawy o pomocy osobom niepełnosprawnym popełnili błąd, który w praktyce wyłącza z systemu pomocy wszystkie dzieci poniżej szesnastego roku życia. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Niepełnosprawni protestowali w Sejmie przez ponad miesiąc, a rząd pracował nad ustawą o pomocy osobom niepełnosprawnym, która miała zapewnić dodatkową pomoc państwa wszystkim niepełnosprawnym, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Na kilka dni przed wejściem nowych przepisów okazuje się, że w treści ustawy popełniono błąd, który w praktyce może oznaczać wyłączenie z systemu pomocy dzieci poniżej szesnastego roku życia.

Chodzi o zapis o orzeczeniu o niepełnosprawności. Eksperci wskazują na fakt, że takich orzeczeń po prostu nie wydaje się osobom poniżej szesnastego roku życia. W praktyce oznacza to, że wszystkie niepełnosprawne dzieci mogłyby liczyć na pomoc państwa dopiero na dwa lata przez osiągnięciem pełnoletności.


Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Tomasz Latos z sejmowej Komisji Zdrowia zapewnia, że ten zapis jest zwykłym niedopatrzeniem i szybko zostanie zmieniony tak, by najmłodsi nie zostali pozbawieni opieki. Tymczasem ustawa wchodzi w życie od pierwszego lipca.

źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"