Sinice to pikuś przy tych meduzach. W Niemczech już 100 osób poparzonych. Profesor wyjaśnia o co chodzi

Kamil Rakosza
My boimy się sinic, za to Niemcy z okolic Rostocku przeżywają inwazję innych morskich paskudztw. Ławice bełtw festonowych - największych meduz świata - w weekend poparzyły blisko 100 pływaków. Istnieje obawa, że dotrą do Polski.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta

Jad bełtwy festonowej (Cyanea capillata) nie jest w stanie zabić zdrowego człowieka. Poparzenie meduzy może być jednak bardzo dotkliwe, nie bez przyczyny zyskała przydomek "ognistej".


– Nie ma doniesień o śmiertelności spowodowanej poparzeniem przez Cyanea capillata – mówi naTemat prof. Luiza Bielecka z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. – Należy jednak pamiętać, że jest to sporych rozmiarów meduza, posiadająca dużą ilość bardzo długich czułków (tentakuli) wyposażonych w liczne komórki parzydełkowe (tzw. nematocysty) – dodaje.

– Komórki te zawierają toksyny, które w razie ataku wydostają się na zewnątrz. Wiele więc zależy od ilości toksyn przekazanych potencjalnej ofierze, ale też od stanu zdrowia poparzonej osoby – podkreśla pani profesor. – W przypadku silnego, rozległego poparzenia, niezbędna jest konsultacja lekarska. Szczególnie wrażliwi mogą być alergicy. Bliskie zetknięcie się z meduzą, w konsekwencji poparzenie, może także wywołać panikę u ludzi kąpiących się, co oczywiście może stać się samo w sobie niebezpieczne – zaznacza.

Największa meduza świata
"Była to dziwaczna falująca włochata istota, składająca się z żółtych warkoczy, gdzieniegdzie poprzeplatanych srebrnymi paseczkami. Pulsowała wolno w wyniku jednostajnych skurczy" – opisywał morskiego stwora autor opowiadań o przygodach Sherlocka Holmesa.
Największa meduza świata - bełtwa festonowa. Kanał YouTube Matteo Endrizzi
Zostawmy Conan Doyle'a w spokoju. Z Wikipedii można się dowiedzieć, że średnica ciała największych bełtw festonowych dochodzi nawet do dwóch metrów. Za to długość parzących czułków może sięgać 30 m! To jednak rekordziści. – W Bałtyku tak wielkich okazów w ogóle się nie obserwuje, są o wiele mniejsze – uspokaja prof. Bielecka.

Przeciętne osobniki osiągają średnicę 50 cm. To i tak wystarczy, żeby się przestraszyć. Zwłaszcza, że Niemcy donosili o całych ławicach oblegających wody wokół plaż Heiligendamm i Graal-Müritz w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

– Kiedyś przypadkiem razem z bratem zostaliśmy poparzeni przez meduzy na Majorce. Na szczęście nic poważnego się nie stało, ale nie było to przyjemne uczucie. Widać było ślad i wyraźnie dało się czuć, że w tym miejscu na ciele "coś się działo" – mówi 28-letni Michał.

Czy bełtwy dopłyną do Polski?
Bełtwy festonowe to meduzy zimnolubne, dlatego z uwagi na swoje wymagania środowiskowe wolą wody głębokie. Kiedy jednak wiatr wieje od lądu, zwierzęta mogą pojawiać się również w płytszych miejscach mórz. Z tego powodu istnieje ryzyko, że bełtwy pojawią się u polskich wybrzeży.

– Ich obecność spowodowana jest m.in. wlewami wód z Morza Północnego, które mają różną częstotliwość i siłę oddziaływania – mówi nam prof. Luiza Bielecka. – Wlewy o słabszej sile (tzw. baroklinowe) docierają w sposób ciągły do Rynny Słupskiej. W związku z tym można przypuszczać, że bełtwy mogą pojawić się również wzdłuż polskich wybrzeży, ale to będzie zależało od cyrkulacji wód. Rozprzestrzeniania się meduz jest bardzo zależne od prądów wody – twierdzi profesor Uniwersytetu Gdańskiego.
Aktualna (w dn. 2 sierpnia 2018) mapa czynnych i zamkniętych kąpielisk nad Bałtykiem.Fot. Screen z sk.gis.gov.pl
Sinice w Bałtyku
Kiedy Niemców atakują ławice parzących meduz, my borykamy się z problemem sinic. Wiele miejsc nad Bałtykiem zostało objętych zakazem kąpieli. Kontakt z sinicami może wywoływać stany zapalne skóry i spojówek, a połknięcie wody, w której żyją, może spowodować biegunkę, ból brzucha, wymioty, czy skurcze mięśni gładkich.

Po kontakcie z sinicami należy szybko opłukać ciało chłodną wodą, zdjąć strój kąpielowy lub ubranie, skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego punktu medycznego.