Co dzieje się ze zużytym hotelowym mydłem? Tak je wykorzystują

Piotr Burakowski
Clean the World to nietypowa organizacja założona w 2009 roku. Jej pomysłodawcą jest Shawn Seiple – pracownik korporacji, który masę czasu spędzał w podróżach. Przebywając w hotelach, zaczął zastanawiać się, co stanie się z kostką mydła, która znajduje się w hotelowej łazience. Dowiedział się, że po jego wyjeździe zostanie wyrzucona. Postanowił coś z tym zrobić.
Clean the World zbiera zużyte hotelowe mydła. Fot. Krzysztof Kordeusz / Agencja Gazeta
Tak w jego głowie narodził się pomysł założenia firmy, która zbiera używane hotelowe mydełka. Wszystko w celu ich przetopienia na nowe mydła. Wolontariusze przekazują takie produkty najbiedniejszym krajom.

Organizacja Clean the World chwali się na swojej stronie internetowej, że dostarczyła już 44 miliony kostek mydła do 127 krajów. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych wyrzuca się w hotelach około 1 miliona kostek mydła codziennie, a w wypadku całego świata 5 milionów. Inicjatywa Clean the World cieszy się coraz większym uznaniem, dlatego przyłączają się do niej kolejne hotele.


Na witrynie organizacji napisano także, że choroby zakaźne wywołujące biegunkę doprowadzają do około 1,8 miliona zgonów rocznie na całym świecie. Problem dotyczy zwłaszcza najbiedniejszych krajów. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje zaś, że mycie rąk mydłem jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów w walce z chorobami, które sprzyjają biegunce.

Firma rozdaje nie tylko kostki mydła, ale i zestawy higieniczne (przygotowane z częściowo zużytych produktów), w których skład poza samym mydłem wchodzą także szczoteczka, pasta do zębów i żel odkażający do rąk.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej