Polacy powiedzieli, co musi zrobić opozycja, by mieć szanse z PiS. Wymowny sondaż

Rafał Badowski
Jedynie w pełni zjednoczona opozycja ma szansę w wyborach z PiS. Nawet gdyby w Polsce wybory były obowiązkowe, a na scenie pojawiłyby się nowe ugrupowania polityczne, to PiS zachowa pozycję lidera – takie są wnioski z sondażu przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.
Grzegorz Schetyna ma ból głowy. Wyniki sondażowe jego partii u progu wyborów samorządowych nie przedstawiają się optymistycznie. fot. Patryk Ogorzałek/Agencja Gazeta
Polaków poproszono, by wyobrazili sobie, że wybory są obowiązkowe, a każdy, kto nie weźmie w nich udziału, musiałby zapłacić karę finansową. Uzupełniono możliwość wyboru o hipotetyczne nowe partie lewicowe, centrowe i prawicowe.

Liderem pozostałoby PiS z poparciem 27 proc., co stanowi wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do podobnego badania sprzed roku. Na drugim miejscu znalazłaby się Platforma Obywatelska z poparciem 14 proc., a na trzecim Kukiz’15 - 8 proc. Do sejmu weszłaby również hipotetyczna nowa partia centrowa (5 proc.) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (5 proc.).


Lepiej dla opozycji przedstawia się sytuacja, gdyby ze Zjednoczoną Prawicą zawalczyła Koalicja Obywatelska, czyli Platforma Obywatelska wraz z Nowoczesną oraz osobno Zjednoczona Lewica wraz z Robertem Biedroniem. Wówczas prawica zdobyłaby 25 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska 19 proc. a zjednoczony obóz lewicowy tyle samo co Kukiz'15, czyli 10 proc.

Dobre wieści dla PiS przed wyborami
Według innego z przeprowadzonych ostatnio sondaży (IBRiS dla Super Expressu) PiS może wywalczyć pierwsze miejsce w wyborach samorządowych aż w 12 z 16 województw. Partia Kaczyńskiego może przy tym liczyć na samodzielne rządy w 7 województwach.

Z kolei Koalicja Obywatelska może (zakładając, że SLD i PSL nie będą chciały dogadywać się z PiS) objąć wspólne rządy w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, podlaskim i śląskim.

źródło: Ciekawe Liczby