Kiedy głos jest ważny? Członkini komisji wyborczej pokazała zdumiewające "szkolenie", jakie przeszła

Rafał Badowski
Internautka przedstawiła się jako członkini obwodowej komisji liczącej głosy w nadchodzących wyborach samorządowych. Przeszła stosowne szkolenie i postanowiła podzielić się wiedzą. Pokazała, czym jest głos nieważny i ważny, a także przykładowe rozstrzygnięcia sytuacji, w której wyborca zaznaczy więcej niż jedno nazwisko na tej samej liście. Obrazki budzą zdziwienie internautów.
Internautka opisała szkolenie, które przeszła jako członkini obwodowej komisji wyborczej przed wyborami samorządowymi. fot. Facebook/Aleksandra Makara
"Pamiętajcie:
- Głos ważny to co najmniej dwie przecinające się w obrębie kratki linie (okazuje się, że brzeg kratki też liczy się jako kratka ?).
- Jeśli zagłosujecie w obrębie więcej niż jednej listy, to głos jest nieważny. 
- Poza kratkami (!) możecie pisać i rysować do woli.



I jeszcze bardzo "ważna" rzecz: pozostałe kratki po oddaniu głosu na wybraną osobę można posmarować bezbarwną świeczką, co uniemożliwi późniejsze pisanie w nich długopisem.

Internauci dosadnie komentują instrukcje. "Czemu się dziwicie?! Morawiecki ma was za debili więc powiedzieć 'krzyżyk w kratce przy nazwisku kandydata' nie wystarcza wg nich" – czytamy w komentarzu.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Drugie tury zaś – jeśli do nich dojdzie – odbędą się dwa tygodnie później. Wyborcy zdecydują w nich o tym, kto zostanie wójtem, burmistrzem czy prezydentem.

Według znowelizowanego w 2018 roku kodeksu wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z czterech do pięciu lat. Według nowych przepisów wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mogli rządzić przez dwie kadencje. 

Natomiast jednomandatowe okręgi wyborcze ograniczono do wyborów rad gmin, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys. osób.