8 godzin z TVP Info. Oglądanie tuby propagandowej PiS grozi nocnymi koszmarami z Morawieckim

Michał Gąsior
Paski TVP Info są fenomenem, który wiele osób kwituje śmiechem i kpiną. Ale sam kanał to potężne narzędzie w rękach tego, kto rządzi telewizją. Dość powiedzieć, że nawet kilkanaście milionów Polaków korzysta wyłącznie z naziemnej telewizji cyfrowej, gdzie TVP Info jest jedyną stacją informacyjną. Jaki obraz Polski i polskiej polityki prezentuje? Sprawdziłem godzina po godzinie.
Twarz Mateusza Morawieckiego – najczęstszy obraz w TVP Info Fot. screeny z TVP Info

06:00

W środę 17 października TVP Info rozkręca się powoli. Pasmo "Wstaje Dzień" to kopalnia lżejszych tematów stylu telewizji śniadaniowej. Dowiaduję się, że Meghan Markle jest w ciąży, w zoo urodził się mały gibon, a na autostradzie A2 rozsypały się warzywa.

Polityka wkracza subtelnie. W pierwszym serwisie jest relacja z wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Elblągu. Bo dobra zmiana musi nastąpić na poziomie samorządowym. Poza tym PGNiG pomoże górnikom, którzy strajkowali w kopalni Wujek. Dostaną dofinansowanie do rachunków za gaz – 900 zł w skali roku.
Kolejny serwis, nieco większa dawka życzliwości władzy. Głównym newsem jest unijny szczyt ws. Brexitu, ale prezenter donosi też o tym, że Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o weteranach, a szef MON Mariusz Błaszczak zwiększy wynagrodzenie dla żołnierzy.

07:11

Tuż po siódmej Antoni Trzmiel, kiedyś Telewizja Republika, robi przegląd prasy. Jak środa, to "Gazeta Polska”, która dostarcza – zauważa Trzmiel – "backgroundu” do tego, co dzieje się wokół "Kleru” i Wojciecha Smarzowskiego. Okazuje się, że ojciec reżysera za komuny był Kaowcem, a poza tym na łamach organu PZPR "Podkarpacie” atakował protestujących w stanie wojennym.


Trzmiel zagląda też do "Polityki”. Mówi, że znajdę tam rysunek satyryczny w temacie chemii gospodarczej i że tygodnik pokazuje w nim "lepszość Niemców nad Polakami”.

W "Super Expressie” o droższych biletach kolejowych na Mazowszu. To sejmik za to odpowiada. Tak władza PO-PSL "podjęła decyzję o następcach”.

07:30

W serwisie informacyjnym trzy, pewnie najważniejsze newsy poranka. Pierwszy – PSL powinno być wyeliminowane. To wypowiedź Beaty Mazurek, która reaguje na "aferę taśmową rządu PO-PSL”, mówiąc, że to ludowcy zabrali ludziom pieniądze z OFE i podnieśli wiek emerytalny. Gwarantem, że polska wieś będzie doceniana, jest PiS.
Drugi materiał to, dla odmiany, wystąpienie prezesa PiS, który "dokonał symbolicznej inauguracji przekopu Mierzei Wiślanej”. Przekop pokazuje suwerenność Polski. Nie dowiem się, że na razie się nie zacznie, bo nie ma ani wykonawcy, ani pozwolenia na budowę.

I jeszcze relacja z Nowego Jorku. Można zobaczyć meteoryt, który zostanie wystawiony na aukcję.

Blok reklamowy. Ministerstwo rolnictwa puszcza swój spot. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej. Dopłaty, walka z ASF i suszą. Rząd ma plan dla wsi.

07:49

Czas na "Agrobiznes”, choć można pomyśleć, że to nadal spot ministerstwa. Premier Morawiecki spotkał się z młodymi rolnikami, zapewnił, że polskie rolnictwo ma przed sobą ogromną przyszłość. – Nie ma młodego rolnictwa bez wsparcia państwa – mówił.

Potwierdza to drugi materiał. Jest "dużo dla małych, 100 tys. zł na start”. Wystarczy złożyć wniosek w ARiMR.

08:00

Wiadomości. Tylko cztery dni do wyborów. Poza tym ruszyła wypłata dopłat bezpośrednich. Urzędnicy mają ręce pełne roboty, bo w skali całego kraju jest 10 mld złotych do wypłaty rolnikom. Dodatkowo rozpatrywane są wnioski o odszkodowania po suszy.

O pomocy, tej celowej i szerszej, rozmawiał z młodymi rolnikami premier Morawiecki. Bo "nie ma młodego rolnictwa bez wsparcia państwa”.

– Śmiem twierdzić, że polskie rolnictwo będzie reformowane w sposób właściwy – wyrokuje Jacek Podgórski z Instytutu Gospodarki Rolnej.

MINĘŁA 8

Już wiem, co będzie tematem dnia. TVP Info puszcza taśmy z rozmowy Waldemara Pawlaka z Michałem Sołowowem. Były premier mówi m.in. o tym, że Niemcy kupili swoje wpływy w Polsce poprzez media grupy Ringier Axel Springer.

Goszczą Elżbieta Zielińska z Kukiz’15, Jacek Żalek z Porozumienia, Sebastian Wierzbicki z SLD, Jerzy Polaczek z PiS i Marek Sowa z Nowoczesnej.

Zielińska: Ile jeszcze będziemy odsłuchiwać nowe taśmy? Nikt nie poniósł odpowiedzialności.

Wierzbicki: Skandaliczne taśmy Morawieckiego, m.in. o Kubicy.

Adrian Klarenbach (prowadzący): A czy Schetynę byłoby stać, żeby spotkać się z Kubicą i przeprosić?

Żalek: Pawlak mówi o wpływie niemieckich koncernów na premiera rządu. A pan Wierzbicki popełnia albo "zdradę intelektualną”, albo ma "rozwolnienie moralne”.

Sowa: Ważniejsze wydają się nagrania Morawieckiego, poprzednia władza zapłaciła cenę w 2015 roku.

Dyskusja trwa, ale w pewnym momencie musi być przerwana, bo zaczyna się konferencja z udziałem premiera Morawieckiego. PGNiG podpisuje umowy na dostawy gazu skroplonego LNG.
Powrót do dyskusji w studiu, ale tylko na chwilę. Goście przyznają, że podpisanie umowy na dostawy gazu to sukces polskiego rządu. Potem czas na dyskusję o Brexicie (pierwszy gość – ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce). Adrian Klarenbach zastanawia się, kiedy Unia Europejska na poważnie się tym zajmie, zamiast nękać Polskę ws. samorządności.

– Jeżeli nie ma o czym rozmawiać, to się rozmawia o Polsce. Zawsze była taka tradycja w dyplomacji, że jak się spotykali politycy i nie mieli o czym rozmawiać, to rozmawiali o kulturze, dzisiaj rozmawiają o Polsce – mówi potem dr Ryszard Żołtaniecki, stały ekspert TVP.

Taśmy jako temat dnia mają konkurencję. TVP puszcza urywek z konferencji szefa sztabu PiS, który mówi, że PSL odpowiada za najbardziej szkodliwe reformy (OFE, wiek emerytalny). I że mieszkańcy wsi to zrozumieją.

Klarenbach pyta nowych gości, czy ten przekaz jest zrozumiały. Jerzy Kłosiński z "Tygodnika Solidarność” nie rozumie jaki przekaz. – Ci oszukują, my mówimy prawdę – wyjaśnia Klarenbach.
Ale rozmowa znów schodzi na temat taśm Pawlaka o niemieckich mediach. – Pewnym siłom zależy na tym, żeby zahamować dobrą zmianę. Przekaz informacyjny ma pewien cel – dywaguje Kłosiński.

Klarenbach pyta, czy można byłoby sobie wyobrazić, że niemieckie media dają u siebie okładki "to my wywołaliśmy II wojnę światową”. I skoro nie, dlaczego te same koncerny w Polsce dają okładki: "Polacy też zabijali”.

– To jest narzucanie zasad gry. Na to, co się publikuje w tych pismach, reagują kolejne media. Nie możemy prowadzić swojej narracji o sukcesach, dumie narodowej – wyjaśnia Miłosz Manasterski, też częsty gość TVP.

– Właśnie, dokładnie! – dogaduje Kłosiński. – Z pola widzenia znika to, co jest istotne w kraju.

10:00

Znów serwis. "Jedynką” są taśmy Pawlaka i Sołowowa. Pasek już z automatu – to obraz państwa za rządów poprzedniej koalicji.

Dalej informacja o umowach PGNiG na gaz. Z twarzą premiera Morawieckiego.

"W serwisie to wszystko”.

Ale przy telefonie już czeka ekspert, prof. Zbigniew Krysiak. Komentuje dostawy LNG. Prosi, by zwrócić uwagę, "jak szybko się realizują zapowiedzi rządu Morawieckiego. "Niedawno była pierwsza dostawa, a dziś już mamy zadekretowaną umowę".
Chwila rozmowy z szefową Krajowego Biura Wyborczego o tym, jak głosować w wyborach samorządowych. TVP puszcza też spoty z instrukcją. Przyda się.

Przenieśmy się jednak do Gdyni. Bo oto szef MON przeprowadza tu z Warszawy dowództwo Marynarki Wojennej. – Czas powrotów nie byłby możliwy, gdyby nie wybory w 2015 roku. Gdyby nie zwycięstwo Andrzeja Dudy, gdyby nie rząd Morawieckiego – mówi pan minister. Dodaje, że gdyby nie było tego zwycięstwa, wśród dzieci nadal panowałaby bieda i szalałaby mafia VAT-owska.
Znów serwis. Umowy PGNiG, wypowiedź Morawieckiego, kolejny ekspert chwali.

Lecimy do Jasienicy na Mazowszu. Na miejscu jest już szef rządu. Ogłasza program uzupełnienia regionalnej i lokalnej infrastruktury kolejowej. Rano była wieś, teraz czas na odbudowę kolei przez rząd PiS.

11:00

Wojewoda łódzki ogłosił, że nie wygasi mandatu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (została prawomocnie skazana) przed wyborami, ale zrobi to, jeśli kandydatka PO wygra. TVP Info łączy się z Adrianem Stankowskim z "Gazety Polskiej Codziennie". Ten chwali wojewodę. Mówi, że Zdanowska jest bardzo złym prezydentem Łodzi i że łodzianie powinni się jej pozbyć. – Z panią prezydent trzeba po prostu wygrać wybory – dodaje.

Żałuję, że nie wspomniano, iż obecna prezydent według sondaży wygra w pierwszej turze deklasując rywali.

"Zmieniamy temat, a właściwie wracamy". Znów o rządowym programie "Kolej Plus". Morawiecki z torowiskiem w tle. Sonda uliczna wśród mieszkańców Łomży. "Zdecydowanie w Łomży potrzebna jest kolej", "Dużo osób z mojego otoczenia jeździ koleją", "Oczywiście, że jest potrzebna".

Prof. Zbigniew Krysiak, który wcześniej telefonicznie chwalił rząd za dostawy LNG, teraz jest w studiu, by ocenić czy odbudowa kolei przed Morawieckiego i spółkę jest potrzebna. – Sposób i styl realizacji tych projektów jest taki, że my z dnia na dzień to odczuwamy. To nie jest tak, jak za rządów PO-PSL, gdzie realizowano cztery, pięć, sześć lat – wnioskuje. Podkreśla, że ludzie dzisiaj nie odczuwają uciążliwości remontów, nie stresują się nimi.

Proszę państwa, ale temat kolei już chyba wyczerpaliśmy, bo Mateusz Morawiecki lotem błyskawicy dotarł na trasę S8 koło Wyszkowa. – Podnosimy standard życia do poziomu europejskiego. Drogi lokalne, które jak krwioobieg doprowadzają krew do naszych głównych arterii. Tutaj nasz wielki Fundusz Dróg Samorządowych.... To będzie wielki skok cywilizacyjny – słychać premiera.

W tym momencie zastanawiam się, co tam jeszcze w zasobie tematów na środę zostało – po rolnikach, kolei, drogach. Typuję, że zaraz na pasku pojawi się żegluga śródlądowa, a Morawiecki będzie nadawał dla widzów TVP Info z przystani.

Jeszcze parę słów od prof. Krysiaka. Jego zdaniem niedoceniona jest funkcja turystyczna remontów dróg za rządów PiS. "Kapitalne znaczenie" ma to, że dzięki nim Polacy lepiej poznają Polskę. – To jest holistyczne podejście do zarządzania gospodarką – kwituje ekspert.

W trakcie jego wypowiedzi premier Morawiecki zdążył się przemieścić. Jest już w Lucynowie, gdzie spotyka się ze strażakami z OSP. Po raz kolejny na pasku idzie w ruch "rządowe wsparcie".
Wracamy jednak do suwerenności energetycznej, którą odbudowuje rząd PiS. Prezenterka: przypomnijmy, że podpisaliśmy historyczne umowy. Znów Morawiecki – powtórka jego wypowiedzi ws. LNG z porannej konferencji. Kolejny wywiad z ekspertem, który podkreśla znaczenie kontraktów PGNiG.

12:00

Wywiad przerwany. Jesteśmy w Łasku. Mariusz Błaszczak inauguruje kolejny projekt – lekcje sztuk walki dla weteranów. Powrót do wywiadu, ale ekspert się rozłączył. TVP przypomina więc wypowiedzi Morawieckiego ws. remontów dróg. "Rekordowe wydatki na drogi lokalne" – głosi pasek.
Replay stałego zestawu: afera taśmowa, PGNiG, kolej, twarz Morawieckiego. I wreszcie coś nowego. Łączymy się ze Stargardem Szczecińskim, a tam dwaj ministrowie: Joachim Brudziński i Jerzy Kwieciński. Pasek mówi sam za siebie. Brudziński przekonuje, że kolejne pokolenia będą wdzięczne ministrowi Kwiecińskiego, że znalazł środki na renowację kościelnego zabytku.
Coś nowego w temacie "Kolej Plus". Sonda uliczna z Zamościa z pytaniem: "co pan/pani sądzi o przywróceniu połączeń kolejowych?". Werdykt jest jednoznaczny. Dlatego rząd Mateusza Morawieckiego odpowie żywotnym potrzebom społeczeństwa i otworzy oczy niedowiarkom.

PILNE. Morawiecki jest już w Markach, zwiedza zakład. Jak zapewnił prezenter, jak tylko skończy zwiedzanie, wypowie się dla widzów TVP Info. W międzyczasie coś o opozycji. Skazana Zdanowska nie może być prezydentem Łodzi, a "Schetyna popiera skazaną Zdanowską" (pasek).
Minęło osiem godzin. Nie policzyłem, ile razy w relacji kanału informacyjnego TVP pojawił się Morawiecki. Może nawet kilkadziesiąt. Jest w trasie, a godzina młoda, więc do końca dnia zaliczy pewnie co najmniej drugie tyle występów na żywo.

Jedno jest pewne – jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda propaganda z finezją w stylu walenia cepem, oglądajcie TVP Info. Naprawdę warto.