Czy raka można pokonać dronem? Częstochowskie Amazonki uważają, że tak i odczarowują chorobę

Monika Przybysz
Jest środa. Samo południe. Trudno uwierzyć, że to już październik. Słonecznie, bezwietrznie, wręcz sielsko. Na nowym lądowisku przed częstochowskim szpitalem na Parkitce robi się różowo. Tak, to nie pomyłka. Jest różowo od chust uszytych według autorskiego pomysłu Amazonek.
Wielkie serce stworzone przez Amazonki ma wspierać kobiety chore na raka piersi, a zdrowym przypominać o badaniach profilaktycznych. Screen YouTube
Za chwilę chusty powędrują w górę. Będą krótkie komendy. "Bardziej w lewo!”, "Krok do tyłu”, "Jeszcze w prawo”. Tak powstanie gigantyczne serce. Dron startuje. Zrealizuje zdjęcia do niezwykłego spotu z okazji Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. Kolejne duble. "Machamy!” Ręce bolą, ale warto wytrzymać.

Spot pokażą wkrótce wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne w Polsce. O kulisach realizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia usłyszymy też na radiowych antenach, przeczytamy w codziennych gazetach. Będzie się działo!

Serce dla chorych
– To serce jest dla wszystkich kobiet, które walczą z tą okrutną chorobą. My doskonale wiemy co ta walka oznacza. Dlatego teraz cieszymy się każdą chwilą, którą możemy poświęcić innym – tłumaczy Elżbieta Markowska, liderka częstochowskich Amazonek. Teraz do szpitala przychodzi jako wolontariuszka: rozmawia z chorymi kobietami, wspiera, motywuje, pokazuje na własnym przykładzie, że życie po raku istnieje i może być piękne.
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie oraz Narodowy Fundusz Zdrowia razem na rzecz profilaktyki raka piersi. Ania/YouTube
Materiał nakręcony z drona powstał dzięki współpracy Amazonek z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie oraz Narodowym Funduszem Zdrowia. Koszty? Symboliczne.


– Nie mogło być inaczej. Jakby nie było - to po prostu odruch serca. Serca dla kobiet – mówi Jacek Korzec z Cesin.pl, producent wykonawczy.

Chorują coraz młodsze
W Polsce rak piersi rozpoznawany jest najczęściej u kobiet w wieku 50-69 lat. Rośnie jednak liczba zachorowań u kobiet młodszych - szczególnie w przedziale wiekowym 20-49 lat. W tej grupie zachorowalność na raka piersi wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

To sprawia, że rak piersi coraz częściej dotyka kobiet w pełni aktywnych zawodowo i społecznie. Dlatego warto przypominać o badaniach profilaktycznych: USG piersi i mammografii.

– Wczesne wykrycie i szybka reakcja to podstawy skutecznej walki z rakiem piersi. Jeśli choć jedna kobieta, po obejrzeniu tego spotu, zdecyduje się na właściwe badanie - to znaczy, że odniosłyśmy sukces – podsumowuje Elżbieta Markowska.