"Wszystkim, którzy polegli pod Smoleńskiem". W tej uroczystości weźmie udział prezydent Duda

redakcja naTemat
"10 listopada spotkajmy się w stolicy, aby oddać hołd wszystkim, którzy polegli pod Smoleńskiem" – z takim apelem zwrócił się Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Kluby "GP" są współorganizatorem uroczystości w przeddzień 100-lecia niepodległości Polski, podczas których odsłonięty zostanie pomnik Lecha Kaczyńskiego.
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w ceremonii odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Na zdjęciu z Martą Kaczyńską podczas uroczystości wręczenia nagrody im. Lecha Kaczyńskiego. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Przygotowania do ceremonii na placu Piłsudskiego idą pełną parą. Trzymetrowy cokół pod pomnik Lecha Kaczyńskiego już stanął. Pomnik prezydenta, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, będzie niewiele niższy niż stojący nieopodal monument marszałka Józefa Piłsudskiego.

Odsłonięcie pomnika odbędzie się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Będzie uroczyście, z ceremoniałem wojskowym. Udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli m.in. przedstawiciele rządu oraz prezydent Andrzej Duda.

O jak najliczniejsze przybycie na uroczystości zaapelował Tomasz Sakiewicz, posługując się przy tym zwrotem: "polegli pod Smoleńskiem".
Tomasz Sakiewicz
red. nacz. "Gazety Polskiej"

10 listopada spotkajmy się w stolicy, aby oddać hołd wszystkim, którzy polegli pod Smoleńskiem. (...) Spełnia się to, na co czekaliśmy przez ponad osiem lat. Broniliśmy pamięci nie tylko o Lechu Kaczyńskim, lecz także o wszystkich 96 ofiarach, które straciły życie w katastrofie tupolewa.

cytat za telewizjarepublika.pl
Zgodnie z definicją PWN "poległy" to taki, który zginął, został zabity w walce, w bitwie, itp.


Głównym organizatorem uroczystości na pl. Piłsudskiego jest MON, kierowane przez Mariusza Błaszczaka. Jego poprzednik, Antoni Macierewicz, od lat używa określenia "polegli", mówiąc o ofiarach katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 r.

źródło: telewizjarepublika.pl