Natalia Nykiel i Matka Boska. W internecie zatrzęsienie koszulek z Maryją
Matką Boską na rękawie Natalia Nykiel oburzyła dziennikarza TVP. Krzysztof Ziemiec uznał to za prostacki sposób, by się wyróżnić, a także za kipnę z uczuć innych. W sukurs przyszła Krystyna Pawłowicz, która wspomniała o zniewadze i wybuchła burza. Nikt nie spytał piosenkarki, jakie były jej intencje. Tymczasem księża też noszą koszulki z Maryją. Sprawdziliśmy, w sieci można kupić ich od groma. Do zakupu zachęcają chrześcijanie. Dla wielu katolicką hipokryzję czuć na kilometr.
Jest jeszcze inny wzór – Matka Boska Częstochowska. Na koszulkach oraz na kamizelce odblaskowej, jaką noszą drogowcy, choć tu ze specjalnym przeznaczeniem dla pielgrzyma.
Właściciel przedstawia się jako "prawicowyinternet".
Screen ze strony religijnekoszulki.cupsell.pl•Fot. Screen/https://religijnekoszulki.cupsell.pl
Myślicie, że to jedyna taka oferta? Absolutnie nie. Pomińmy Jezusa i inne symbole religijne. W internecie samych ubrań z Matką Boską jest od groma. W sklepach z koszulkami, na Allegro, rozprowadzanych przez fundacje ze świętym w nazwie czy sklep z dewocjonaliami. Jeden z właścicieli nazywa się "Narodowy Katol". W ofercie ma m.in. koszulkę z motywem Maryi z dzieciątkiem Jezus.
Ale koszulki to nie wszystko. Są też bluzy z kapturem i bez. Oraz do wyboru przeróżne wizerunki Matki Boskiej. Jest "Jasnogórska Pani", "Boża Rodzicielka Maryja", ", "Maryja z Dzieciątkiem", "Matka Boża Pompejańska", "Matka Boża z Guadalupe"... "Projekt Cool Maria dla katolickich chrześcijan. Matka Jezusa wygląda wspaniale na różnych materiałach" – zachwala jedna ze stron.
Inna o męskiej koszulce z Czarną Madonną: "Mała Czarna to połączenie nowoczesnego designu z klasyczną ikoną Jasnej Góry. Bo design chrześcijański nie musi być kiczem".
Wystarczy w Google wpisać hasło "koszulka Matka Boska".•Fot. Screen/google.com
– Ludzie raczej zamawiają takie koszulki, by zamanifestować swoją religijność. Nie sądzę, by ktoś kupował je w celu, by kogoś lub coś szkalować. Gdybym miał spekulować, to kupują raczej osoby starsze, myślę, że religijne. Wiem też, że kupują księża, bo zdarzyło mi się kilka razy – mówi nam właściciel jednego ze sklepów internetowych.
– Koszulka jest nośnikiem informacji o tym, co chcemy przekazać. Jedni noszą napis "Konstytucja", inni jak Lech Wałęsa od niepamiętnych czasów miał Matkę Bożą w klapie. Przecież to nie jest zakazane, nikt nikogo nie obraża. Jeśli piosenkarka manifestuje w ten sposób swoją religijność, nie widzę w tym nic złego. Może to jest część czyjegoś życia? Czym tu się oburzać? – zastanawia się.
Nikt nie prowadzi badań, kto kupuje ubrania z Matką Boską. Ale też raczej nikt nie ma złudzeń. Michał Siudziński, który ma takie koszulki w ofercie na Allegro: – Nie mam wiedzy, kto je kupuje. Ale jeśli ktoś wybiera wzór z Matką Boską, to sugeruje to, że jest to katolik. To moja subiektywna ocena.
"Szydera" czy nie
Nie wiemy, dlaczego Natalia Nykiel założyła taki, a nie inny strój i nie będziemy tego komentować. Na jej Facebooku tylko jedna osoba stwierdziła, że przesadziła. Ktoś inny napisał, że ma nadzieję, że to nie była szydera, a przynajmniej by tego sobie życzył.
Ona sama nie zabrała w tej sprawie głosu, ale 2 stycznia dolała oliwy do ognia publikując na Instagramie "plecy" swojego stroju z wielką Matką Boską. Czy to "szydera"? Kiedyś sama opowiedziała w wywiadzie, że jej śpiewanie zaczęło się od babci,która opiekowała się nią w dzieciństwie i od zawsze razem śpiewały piosenki religijne. Może więc szydera?
Wielu internautów nie rozumie, o co cały ten zamęt.
Pytamy księdza, który bierze udział w pielgrzymkach na Jasną Górę. Czy on sam ma koszulki z Matką Boską? – Mam, oczywiście. Wędrujemy na Jasną Górę, więc bardzo często mam Matkę Bożą Częstochowską na koszulce. W zeszłym roku mieliśmy wpisany wizerunek Matki Bożej w obraz Ducha Świętego. Bardzo często towarzyszy na wizerunek Matki Boże Swarzewskiej, bo ze Swarzewa wyruszamy. To wszystko na koszulkach – mówi naTemat ks. Robert Jahns z Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki, z Helu na Jasną Górę.
Co roku pielgrzymi mają inne koszulki, jest grafik, który je projektuje. Potem zamawiają 600-700 sztuk i w nich chodzą. – Założenie takiej koszulki jest symbolem religijnym. Wiąże się to z utożsamianiem się z tym, co ten znak, symbol, czy wizerunek przedstawia. To jest też przyznanie się do wiary – mówi ks. Robert Jahns.
– Może tak, tego nie wiemy. Wszystko zależy od intencji. Wszystko zależy, jaka idea przyświeca zakładaniu takiej czy innej koszulki. Trudno odnieść mi się do konkretnej sytuacji z Sylwestra.
Mimo wszystko sprzedają się marnieJeśli jednak coś takiego zakładam na scenie, to znaczy, że chcę coś przekazać. Jeżeli zakładamy, że ktoś robi to z innych motywów niż religijne, uważam, że to niewłaściwe. Jestem przeciwny używaniu jakichkolwiek symboli religijnych jako ozdób, które akurat komuś pasują. Tu chodzi o motywację, o to, czy utożsamiamy się z treścią tego symbolu.
Właściciele sklepów, z którymi rozmawiamy, mówią, że i tak koszulki religijne nie sprzedają się najlepiej. – Cieszą się względnym zainteresowaniem, nawet mniej. Sprzedaje się może kilkadziesiąt sztuk rocznie. To jest promil – mówi naTemat Michał Siudziński, właściciel sklepu AvocadoWear na Allegro.
– Jeśli chodzi o gotowe koszulki, to sprzedają się bardzo rzadko. Nie widać szczególnego zainteresowania, nie widać, by były mocno popularne. Więcej zamówień na koszulki religijne jest według własnych projektów – mówi Dariusz Pacer z koszulkomat.eu.
– To jest promilowa sprzedaż. Ja sprzeda się kilka sztuk w skali miesiąca, to dobrze – wtóruje jeszcze jeden sprzedawca. To po je w takim razie sprzedaje? – Sprzedajemy koszulki z przeróżnymi nadrukami. Takie były pytania od klientów. Dlatego zaprojektowaliśmy wzór z Matką Boską – odpowiada. Sprzedaje je od dwóch lat.