Od lat nie był związany z Platformą Obywatelską. Do jakiej partii należał Adamowicz?

Kamil Rakosza
Urząd Prezydenta Gdańska Adamowicz sprawował jako kandydat bezpartyjny. W 2015 roku zawiesił swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej, które z czasem wygasło.
W chwili ataku nożownika Paweł Adamowicz nie należał do żadnej partii politycznej. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Do ubiegłorocznych wyborów samorządowych Paweł Adamowicz wystartował z ramienia własnego komitetu wyborczego "Wszystko dla Gdańska", był zatem kandydatem bezpartyjnym. Jego poprzednia partia – Platforma Obywatelska poparła Jarosława Wałęsę, jednak syn byłego prezydenta Polski odpadł w pierwszej turze.

W drugiej turze Adamowicz pokonał kandydata Zjednoczonej Prawicy – Kacpra Płażyńskiego. Na obecnego prezydenta Gdańska głosowały 129 tys. 683 osoby (64,80 proc.). Na jego przeciwnika, 29-letniego polityka PiS, w drugiej turze swoje głosy oddały 70 tys. 432 osoby (35,20 proc.). Pożegnanie z PO
W marcu 2015 roku na trzy miesiące został zawieszony w prawach członka Platformy Obywatelskiej. Chodziło o zarzuty korupcyjne związane z nieprawidłowym złożeniem oświadczeń majątkowych, w których dopatrywano się zawarcia nieprawdziwych danych co do posiadanych przez Adamowicza środków pieniężnych, jak również nieruchomości.


Wcześniej był bardzo istotnym politykiem dla partii Grzegorza Schetyny – pełnił funkcję wiceprzewodniczącego pomorskiej PO. Po okresie zawieszenia jego członkostwo wygasło i od tamtej pory Adamowicz nie związał się z żadną partią polityczną.