Od marca nowa stawka świadczenia przedemerytalnego. Kto i na jakich zasadach może je dostać?

Adam Nowiński
Wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, że po wielu latach pracy przysługuje im świadczenie przedemerytalne, które jak emerytura co jakiś czas poddawane jest waloryzacji. Ile wynosi obecnie i jak je dostać? Poniżej zamieściliśmy sporo potrzebnych informacji.
Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne? Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta
Kwestię, kto może dostać świadczenie przedemerytalne, reguluje dedykowana ustawa o świadczeniach przedemerytalnych. Przede wszystkim dana osoba musi spełniać określone kryteria wiekowe, długości stażu pracy i stosunku do pracy.

1. Świadczenie może otrzymać osoba, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy lub jego niewypłacalności, u którego była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.


2. Po drugie, świadczenie przedemerytalne przysługuje też w przypadku osoby, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn.

3. Trzecią grupą osób uprawnionych do tego świadczenia są ci, którzy do dnia ogłoszenia upadłości prowadzili nieprzerwanie i przez okres nie krótszy niż 24 miesiące pozarolniczą działalność, opłaciły za ten okres składki na ubezpieczenia społeczne oraz do dnia ogłoszenia upadłości ukończyły co najmniej 56 lat - kobiety i 61 lat - mężczyźni i posiadają okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

4. Czwartym przypadkiem są osoby, które zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym ustało prawo do renty, ukończyły co najmniej 55 lat - kobiety oraz 60 lat - mężczyźni i osiągnęły okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Podobnie jest z tymi, którzy zarejestrowali się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 60 dni od dnia ustania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, pobieranych nieprzerwanie przez okres co najmniej 365 dni, jeżeli utrata prawa do nich była spowodowana śmiercią osoby, nad którą opieka była sprawowana, i do dnia, w którym ustało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Muszą one mieć oczywiście ukończone co najmniej 55 lat - kobiety oraz 60 lat - mężczyźni i osiągnąć okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

5. Piątą grupą osób są te, które do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym były zatrudnione przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadają okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

6. Ostatnią kategorią uprawniającą do świadczenia przedemerytalnego są osoby, które do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy, z powodu likwidacji pracodawcy lub jego niewypłacalności, u którego były zatrudnione przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadają okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.

Warunki przyznania świadczenia
Jeśli powyżej wymienione osoby wypełnią odpowiednie formalności, po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych mogą otrzymać świadczenie przedemerytalne. Muszą jednak spełnić jeszcze trzy warunki.

– Być zarejestrowane jako osoby bezrobotne,

– w ciągu 180 dni nie odmówiły bez uzasadnionej przyczyny oferty pracy od urzędu pracy,

– złożyły wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Jak dostać świadczenie?
Spełniając wyżej wymienione warunki należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Można to zrobić w każdej placówce ZUS, ale rozpatrzy go ta, której podlega nasz adres zameldowania. Wniosek można również złożyć elektronicznie na stronie internetowej ZUS. Do tego potrzebny jest jednak profil zaufany.

Do wniosku musimy załączyć także ksero np. dowodu osobistego jako potwierdzenie naszej daty urodzenia, świadectwo pracy potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, przyczynę rozwiązania stosunku pracy oraz zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Jeśli zainteresowana świadczeniem osoba prowadziła pozarolnicza działalność, przedstawia postanowienie sadu o ogłoszeniu upadłości. Co więcej należy przedstawić dokument potwierdzający fakt aktualnego bycia bezrobotnym oraz nieodmawiania propozycji zatrudnienia z urzędu pracy.

Jaka wysokość składki?
W marcu 2019 roku emerytury i świadczenia uległy waloryzacji. Kwota świadczenia przedemerytalnego wynosić będzie od 1 marca 1140,99 zł miesięcznie, z wyjątkiem świadczeń dla osób, u których świadczenie nie może być wyższe niż ostatnio otrzymywana renta. W przypadku zmniejszenia świadczenia z tytułu dodatkowych zarobków, kwota świadczenia przedemerytalnego nie może być niższa niż 570,50 zł.