Wiele polskich rodzin nie korzysta z tego świadczenia, a może. Wystarczy spełniać jeden warunek

Adam Nowiński
Skoro niemiecki Kindergeld został przywołany ostatnio przez ministra Jacka Sasina, postanowiliśmy przyjrzeć sie mu bliżej i przedstawić zasady jego przyznawania. Okazuje się, że wiele polskich rodzin może się starać o to świadczenie, a nawet o tym nie wie. Komu przysługuje Kindergeld?
Rodzina 500 plus ma konkurenta w Niemczech. Świadczenie zza zachodniej granicy może być też wypłacane w Polsce. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kindergeld to niemieckie świadczenie przyznawane rodzicom i opiekunom dzieci adoptowanych. W Polsce jego odpowiednikiem jest program 500 plus, choć oczywiście oba świadczenia w znaczny sposób różnią się od siebie.

Obecnie wysokość Kindergeld to 194 euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie dziecko i 225 euro na każde kolejne dziecko. Od lipca 2019 roku każdy próg świadczenia ma być powiększony o 10 euro. Co też istotne – Kindergeld wypłacane jest do 25. roku życia dziecka jeśli te nadal się uczy i nie podjęło wcześniej żadnej pracy.

Ale Kindergeld przyznane może być nie tylko Niemcom, ale także Polakom. Wystarczy, że jedno z rodziców dzieci pracuje w Niemczech i podlega tu nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.


Wniosek o przyznanie Kindergeld można złożyć po 6 miesiącach od podjęcia pracy na terenie Niemiec. Ale trzeba wiedzieć, że świadczenie to na dzieci mieszkające w Polsce należy się tylko wtedy, jeżeli rodzic prowadzi z nimi gospodarstwo domowe, tzn. jest w związku małżeńskim i jako jedno z rodziców przybył do Niemiec wyłącznie w celach zarobkowych.

Familienkasse (niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych) żąda od wszystkich takich osób rozliczenia podatkowego tzn. kopii decyzji z Finanzamtu (niemieckiej skarbówki). Oprócz tego do wniosku należy dołączyć formularz, który ma na celu potwierdzenie przynależności dzieci do gospodarstwa domowego.

Dodatkowo niezbędne będzie zaświadczenie z MOPSu, na podstawie którego obliczana jest wysokość Kindergeld. Jeżeli ktoś pobiera już w Polsce zasiłek, to w ramach Kindergeld zostanie wypłacona różnica pomiędzy obydwoma świadczeniami. Oprócz tego, jeśli dziecko zameldowane jest wyłącznie w Polsce należy dołączyć jego numer PESEL.

Ale Kindergeld może otrzymać również osoba opiekująca się dzieckiem w Polsce, jeśli obydwoje rodzice przebywają w Niemczech, czyli np. babcia, która zajmuje się dzieckiem na czas nieobecności rodziców.

Jak złożyć wniosek o Kindergeld?
Wniosek o Kindergeld można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika we wspomnianej Familienkasse. Druk do wypełnienia można pobrać z jej strony internetowej. Cały proces można też przeprowadzić online i wysłać go w formie zaszyfrowanej bezpośrednio do Kasy Świadczeń Rodzinnych.

Do wniosku potrzebne będą też nastepujące dokumenty:
– Akt małżeństwa i urodzenia dzieci w przypadku jeśli są to dzieci z małżeństwa, w innym przypadku potrzebny jest zupełny akt urodzenia tłumaczony na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego.
– Zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu w Polsce całej rodziny z Urzędu Miasta i Gminy (z tłumaczeniem).
– Zaświadczenie o zameldowaniu w Niemczech (Anmeldung), przypadku jego braku ostatni niemiecki adres.

– Kopie dowodu osobistego wnioskodawcy i opiekuna dziecka.
– Decyzja o nieprzyznaniu/przyznaniu zasiłku z MOPS-u.
– Zaświadczenie o nauce dziecka, jeśli przekroczyło 18 roku życia.
– Jeśli opiekunem dziecka nie jest matka lub ojciec a np. babcia – przetłumaczone zaświadczenie, w którym rodzice stwierdzają, że ta osoba opiekuje się dziećmi.
– Ostatnie niemieckie decyzje podatkowe.