Twierdzi, że ma dość nagonki i straszenia pozwami. Kim jest żona Andrzeja Zybertowicza?

Paweł Kalisz
W obronie Andrzeja Zybertowicza napisała list do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, w którym twierdzi, że ma dość nagonki na swojego męża. Kim jest Katarzyna Szymańska-Zybertowicz?
Byli opozycjoniści oburzeni słowami Andrzeja Zybertowicza żądają przeprosin i wpłaty na WOŚP. W obronie prezydenckiego doradcy stanęła żona Zybertowicza. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
"Mam dość grożenia memu mężowi Andrzejowi Zybertowiczowi, który jest doradcą prezydenta RP; grożenia kolejnymi pozwami, karami pieniężnymi, nawoływaniami do potępiania czy, w końcu, grożenia przemocą" – napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Katarzyna Szymańska-Zybertowicz. Żona Andrzeja Zybertowicza zareagowała w ten sposób po zapowiedzi pozwu, jaki chce złożyć przeciwko prezydenckiemu doradcy 38 byłych opozycjonistów. Domagają się od Zybertowicza przeprosin i wpłaty 50 tysięcy złotych na WOŚP za to, że w jednym z wywiadów powiedział, iż przy Okrągłym Stole komuniści podzielili się władzą z własnymi agentami.


Kim jest Katarzyna Szymańska-Zybertowicz?
Urodziła w 1971 roku, jest o 17 lat młodsza od Andrzeja Zybertowicza. Pracę magisterską "Cudzoziemcy w Polsce: nowe wyzwania, nowe problemy" napisała pod kierunkiem prof. Janusza Muchy. W swoich publikacjach zwraca uwagę na złożony proces "negocjowania" przez imigrantów swego miejsca w społeczeństwie przyjmującym.

W 1996 r. odbyła dwumiesięczny staż dziennikarski w toruńskim dzienniku "Nowości". Nie zdecydowała się jednak na karierę dziennikarską. W roku akademickim 1997-1998 pracowała jako asystentka w Zakładzie Badań nad Historiografią i Epistemologii Historii na Instytucie Historii WSP w Bydgoszczy, później jednak wróciła do socjologii. Pracę doktorską "Polityka społeczna wobec cudzoziemców w Polsce po roku 1989. Nowe wyzwania, nowe problemy" napisana pod kierunkiem prof. Krzysztofa Piątka. Obecnie Katarzyna Szymańska-Zybertowicz jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Obecnie realizuje projekt badawczy "Polityka społeczna wobec cudzoziemców w Polsce po roku 1989". Skupia się w pracy na pokazaniu specyfiki i dylematów polityki społecznej wobec cudzoziemców, w swojej pracy próbuje scharakteryzować grupy imigrantów w Polsce oraz opisać problemy związane z ich obecnością, zarówno kulturowe jak i prawne.